"Aviva" - pierderi de circa un miliard de euro

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 6 martie 2009

"Aviva" - pierderi de circa un miliard de euro

"Aviva" Plc, cel mai mare asigurator din Marea Britanie, a înregistrat pierderi nete de 885 milioane de lire sterline (995 milioane de euro) în 2008, ca urmare a deprecierii cu 8% a valorii deţinerilor în obligaţiuni corporatiste. În anul precedent, compania anunţa profituri de 1,5 miliarde de lire.

Profitul operaţional al societăţii a sporit cu 4%, la 2,3 miliarde de lire, conform estimărilor analiştilor.

"Aviva" va acorda dividende pentru 2008. Acestea au fost stabilite la 33 de pence/acţiune, sumă neschimbată faţă de anul 2007.

"Câştigurile au fost afectate de pieţele de investiţii care au creat pierderi semnificative pe parcursul anului", a anunţat directorul general al "Aviva", Andrew Moss. Acesta a subliniat, însă, că "Aviva" a înregistrat creşteri pe segmentul asigurărilor de viaţă, pensii şi asigurări generale.

"Aviva" şi-a redus costurile cu 340 de milioane de lire din octombrie 2007 până în prezent. Compania intenţionează să realizeze economii de 500 de milioane de lire până în 2010, prin renunţarea la unele operaţiuni şi la unii contractori.

Acţiunile "Aviva" au pierdut 28% anul acesta, valoarea de piaţă a companiei de asigurări fiind de 6,56 miliarde de lire sterline.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb