"Bayer" anunţă prima pierdere trimestrială din ultimii şapte ani

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 1 martie 2011

Grupul farmaceutic german "Bayer" AG a raportat, în mod surprinzător, prima pierdere trimestrială din ultimii şapte ani, din cauza deprecierii investiţiei în marca Schering.

În ultimul trimestru din 2010, pierderea companiei a fost de 145 de milioane de euro (199,5 milioane de dolari), faţă de un profit net de 153 milioane de euro în aceeaşi perioadă din 2009. Analiştii anticipau un profit net de 160,6 milioane de euro.

"Bayer" a înregistrat un provizion de 405 milioane de euro din cauza deprecierii mărcii Schering, pe care compania intenţionează să o scoată din uz.

Vânzările "Bayer" au crescut cu 14% în trimestrul al patrulea al anului trecut, la 9,01 miliarde euro, în timp ce analiştii aşteptau 8,52 miliarde euro. Veniturile diviziei de medicamente din cadrul "Bayer" au sporit cu 7,3% în ultimul trimestru din 2010, la 4,47 miliarde euro.

Pe întregul an 2010, profitul net al "Bayer" a scăzut uşor, de la 1,36 miliarde euro, la 1,3 miliarde euro. Vânzările au urcat însă cu 12,6%, la 35,1 miliarde euro.

Potrivit estimărilor companiei, vânzările vor fi, anul acesta, de 35 - 36 miliarde euro, sub cifra preconizată de analişti: 36,1 miliarde euro.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2461
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6227
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6936
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0934
Gram de aur (XAU)Gram de aur604.7157

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb