Acţiunile SIF au pierdut 5,59%, în şedinţa de azi a Bursei de Valori, pe o piaţă în scădere cu 3,5%, în condiţiile în care investitorii au intrat puternic la vânzare, îngrijoraţi de contextul politic actual, iar lichiditatea totală a pieţei a fost sporită de transferul a 4% din Banca Transilvania.
Pe lângă scăderile accentuate, un alt element care s-a făcut remarcat azi a fost lichiditatea pieţei de acţiuni, care a urcat puternic, până la 140,63 milioane lei (33,37 milioane euro), în condiţiile în care 4,01% din capitalul Băncii Transilvania (TLV) a fost vândut prin intermediul a cinci tranzacţii speciale, pentru suma totală de 102 milioane lei.
Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scăzut cu 4,52%, până la 4.642,67 puncte, în timp ce indicele compozit, BET-C, a coborât cu 3,50%, până la 2.718,65 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societăţi de investiţii financiare (SIF), a pierdut 5,59%, până la 24.186,41 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a coborât cu 3,45%, ajungând la 9.791,65 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 4,38%, până la 463,84 puncte, iar indicele BET-NG, care reflectă evoluţia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursă, a coborât cu 4,81%, până la 573,68 puncte.















































