Bursa a scăzut cu 1,40% în şedinţa de azi, iar acţiunile SIF au pierdut în medie 1,70%

F.A.
Piaţa de Capital / 17 noiembrie 2009

Bursa de la Bucureşti a încheiat şedinţa de azi în scădere moderată, cu 1,40% pe indicele compozit al pieţei, iar acţiunile SIF s-au ieftinit în medie cu 1,70%, în contextul în care bursele externe au suferit corecţii uşoare, retrăgându-se de la maximele ultimelor 13 luni.

Schimburile realizate pe piaţa de acţiuni a BVB au însumat doar 13,36 milioane lei (3,11 milioane euro), în şedinţa de tranzacţionare de azi, de peste 2 ori mai puţin faţă de nivelul înregistrat în şedinţa precedente, de 29,24 milioane lei (6,8 milioane euro).

Bursele europene s-au retras azi de la maximele ultimelor 13 luni şi au încheiat astfel o serie de 4 şedinţe consecutive de creştere. Indicele reprezentativ pentru cele mai importante 100 de acţiuni listate pe bursa londoneză, FTSE, scădea cu 0,44%, până la 5.359 puncte, iar indicele pieţei din Frankfurt, DAX, suferea un declin de 0,24%, până la 5.793 puncte.Indicele celor mai solide 40 de acţiuni de la Bursa din Paris, CAC40, cobora cu 0,36%, până la 3.849 puncte.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară”
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1004
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3595
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5181
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8869
Gram de aur (XAU)Gram de aur638.3798

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb