BURSELE DIN LUME Declin în sectorul bancar european

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional #Jurnal Bursier / 19 iunie 2012

Declin în sectorul bancar european

Bursa elenă reacţionează pozitiv la rezultatul alegerilor legislative

Acţiunile societăţilor listate la bursele din Europa s-au înscris pe un curs descendent ieri, în majoritate, ca urmare a avansului costurilor împrumuturilor Spaniei şi Italiei.

Titlurile "Banco Santander" SA, cea mai mare bancă din Spania, au coborât cu 3,8%, la 4,73 euro, iar cele ale "Banco Bilbao Vizcaya Argentaria" SA, a doua instituţie de credit din ţară, cu 3,8%, la 5,05 euro. Acţiunile "Bankia" SA, bancă spaniolă naţionalizată luna trecută, au pierdut 10%, stabilind un preţ de 83,2 eurocenţi.

Acţiunile "UniCredit" SpA, cea mai mare bancă din Italia, s-au depreciat cu 4%, 2,48 euro, iar cele ale "Intesa Sanpaolo" SpA, numărul doi în sectorul bancar al ţării, cu 2,2%, la 98,7 eurocenţi. Acţiunile "Banca Popolare dell'Emilia Romagna" Scrl au avut o cotaţie de 3,65 euro, în scădere cu 4,9% faţă de sesiunea bursieră de vineri.

Titlurile "Deutsche Bank" AG, cea mai mare bancă din Germania, au scăzut cu 2,2%, la 28,18 euro, iar acţiunile "Royal Bank of Scotland Group" Plc, cea mai mare bancă britanică deţinută de stat, cu 5,2%, la 234,80 pence. Acţiunile "Lloyds Banking Group" Plc, cel mai mare creditor ipotecar britanic, au înregis-trat un declin de 4%, la 30,05 pence.

Acţiunile "Deutsche Börse" AG, operatorul Bursei de Valori din Frankfurt, au urcat cu 1%, la 39,92 euro. Deutsche Börse s-a adresat unei instanţe din Uniunea Europeană, solicitând anularea interdicţiei privind fuziunea sa cu NYSE Euronext.

Titlurile "National Bank of Greece" SA, cea mai mare bancă elenă, au crescut cu 13%, la 1,52 euro, ca urmare a rezultatului pro-european al alegerilor legislative desfăşurate duminică în Grecia. Tot la Atena, acţiunile "EFG Eurobank Ergasias" SA s-au apreciat cu 13,3%, la 79,3 eurocenţi, iar cele ale "Alpha Bank" AE - cu 6,7%, la 1,44 euro.

Acţiunile companiei de telefonie "Hellenic Telecommunications Organization" SA au câştigat 13%, afişând o cotaţie de 1,88 euro.

La ora 16.45 (ora României), indicele FTSE 100 al pieţei din Londra a scăzut cu 0,1%, la 5.476,24 puncte, DAX al Bursei din Frankfurt a urcat cu 0,1%, la 6.237,39, ATHEX al celei din Atena - cu 2,8%, la 575,99.

SUA, pe curs negativ

Acţiunile de pe pieţele americane au scăzut ieri, în deschidere, investitorii americani temându-se de înrăutăţirea crizei datoriilor din Europa.

Titlurile băncii de investiţii "Morgan Stanley" au coborât cu 2,5%, la 13,94 dolari, iar cele ale "Bank of America" Corp., a doua mare bancă din SUA, cu 1,8%, la 7,76 dolari. Tot în acest domeniu, acţiunile "Citigroup" Inc. au scăzut cu 1,6%, la 27,85 dolari, iar cele ale "Goldman Sachs Group" Inc. - cu 1,4%, la 94,28 dolari.

În sectorul serviciilor petroliere, acţiunile "Schlumberger" Ltd. s-au depreciat cu 0,9%, la 65,89 dolari, iar titlurile "Halliburton" Co. - cu 1,1%, la 29,14 dolari. Declinul a fost generat de scăderea preţului ţiţeiului.

La ora 09.45, indicele Standard & Poor's 500 a scăzut cu 0,6%, la 1.334,76 puncte, Dow Jones Industrial Average - cu 0,2%, la 12.736,44, Nasdaq Composite - cu 0,4%, la 2.860,57.

Optimism în Asia

În Asia, acţiunile au urcat ieri, în urma victoriei partidelor "pro-bailout" din Grecia.

Titlurile "Canon" Inc., producător japonez de aparate foto digitale, care obţine 31% din vânzări în Europa, au crescut cu 1,4%, la 3.240 yeni, iar cele ale producătorului de electronice "Sony" Corp., cu 4,2%, la 1.072 yeni. Acţiunile "Hutchison Whampoa" Ltd., companie care operează porturi în Spania şi Germania, s-au apreciat cu 1,6% pe piaţa din Hong Kong, la 66,85 dolari HK, iar cele ale "HSBC Holdings" Plc, cea mai mare bancă din Europa, cu 1%, la 67,45 dolari HK.

Titlurile "BHP Billiton Ltd., cea mai mare companie minieră la nivel internaţional, au câştigat 2,5%, ajungând la 32,64 dolari australieni, ca urmare a avansului cotaţiilor petrolului şi cuprului. Acţiunile "Jiangxi Copper" Co., cel mai mare producător de cupru din China, au consemnat un avans de 2,1% la Bursa din Hong Kong, afişând o cotaţie de 17,44 dolari HK. Tot în sectorul minier, titlurile "OZ Minerals" Ltd. au crescut cu 4,1%, la 8,59 dolari australieni, iar cele ale "Newcrest Mining" Ltd. - cu 0,7%, la 24,60 dolari australieni.

Acţiunile "Cnooc" Ltd., cel mai mare producător de petrol offshore din China, au urcat cu 2,1%, la 15,52 dolari HK, iar cele ale "Inpex" Corp., cel mai mare explorator de ţiţei din Japonia, cu 4,2%, la 448.000 yeni. Titlurile "Woodside Petroleum" Ltd., al doilea producător de ţiţei din Australia, s-au apreciat cu 2,8%, la 33,26 dolari australieni, iar cele ale rivalului "Santos" Ltd., cu 3,4%, la 12,02 dolari australieni.

Acţiunile "Hong Kong Exchanges & Clearing" Ltd., al doilea mare operator de bursă la nivel mondial, au pierdut 4,5%, ajungând la 107,40 dolari HK, după preluarea London Metal Exchange, pentru 1,39 miliarde lire sterline (2,18 miliarde dolari).

Indicele Nikkei 225 al Bursei din Tokyo a crescut cu 1,8%, la 8.721,02 puncte, S&P/ASX 200 al pieţei din Sydney - cu 2%, la 4.136,90, Hang Seng al celei din Hong Kong - cu 1%, la 19.427,81.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb