Bursele europene au închis şedinţa de azi în creştere puternică, în ton cu pieţele americane, după calmarea temerilor legate de criza financiară din Dubai, informează NewsIn.
Astfel, indicele FTSE-100, al bursei din Londra, a închis în creştere cu 2,34%, până la 5.312,17 puncte, indicele DAX, al pieţei din Frankfurt, a urcat cu 2,68%, la 5.776,61 puncte, iar indicele CAC 40, al bursei pariziene, a câştigat 2,60%, la 3.775,74 puncte, potrivit AFP.
Preşedintele federaţiei Emiratelor Arabe Unite, şeicul Khalifa Ben Zayed Al-Nahyan, a declarat, azi, că economia ţării este "sănătoasă", după ce datoria Dubaiului a zguduit pieţele bursiere locale.
Bursele au fost afectate săptămâna trecută de temerile investitorilor în legătură cu situaţia financiară a Dubaiului, care a cerut un moratoriu de 6 luni pentru plata datoriilor. Unii experţi consideră, însă, că scăderea de joi a burselor, cu peste 3%, a fost o reacţie exagerată a pieţelor la informaţiile legate de Dubai.















































