CEL MAI BUN PLASAMENT "Petrolexportimport" Bucureşti - randament lunar de 43,85%

ANDREEA NEGRU
Ziarul BURSA #Investiţii Personale / 9 septembrie 2005

Cotaţia acţiunilor "Petrolexportimport" a înregistrat la finele zilei de ieri o creştere cu 1,1% faţă de cea din ziua anterioară. Altfel spus, preţul la sfîrşitul sesiunii bursiere a fost de 152,2 RON/acţiune. Lichiditatea a fost redusă transferîndu-se 19 acţiuni în sumă de 2.873 RON.

Investitorii care în urmă cu o lună au cumpărat acţiuni "Petrolexportimport" au fost răsplătiţi ieri cu un cîştig de 43,85% din suma plasată în euro. În aceeaşi perioadă persoa-nele interesate să investească în unităţi de fond "Integro" au obţinut un cîştig de 1,49% din suma plasată în moneda europeană.

Indicii bursieri au scăzut în perioada 8 august - 8 septembrie. Cea mai mare depreciere de 5,07 % a înregistrat-o indicele bursier BET - FI, care reflectă evoluţia cotaţiilor SIF, în timp ce indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide zece acţiuni listate la cota Bursei a scăzut în perioada analizată cu 3,64%.

Depunerile la o lună în lei la "Piraeus Bank" şi "Emporiki Bank" au adus persoanelor interesate de astfel de plasamente o pierdere de 1,33% din suma investită în moneda naţională. În perioada 8 august - 8 septembrie, cei care şi-au plasat economiile în moneda europeană la "Libra Bank" au obţinut un beneficiu de 0,29% din suma investită în moneda europeană.

Leul s-a depreciat cu 2,03% faţă de euro în ultima lună.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0871
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3558
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4641
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur620.6214

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb