Conducerea Bursei de Valori Bucureşti va propune acţionarilor acordarea de dividende din profitul de 9,5 milioane lei (2,6 milioane euro), obţinut anul trecut, în condiţiile în care veniturile caselor de brokeraj au fost subţiate de evoluţia slabă a pieţei de anul trecut, potrivit Business Standard.
Profitul operatorului de piaţă s-a comprimat de peste trei ori anul acesta, în comparaţie cu nivelul din 2007, ca urmare a scăderii drastice a valorii tranzacţiilor derulate. Iniţial, Bursa de Valori bugetase pentru anul 2008 un profit net de 11,7 milioane lei, potrivit unui articol din ediţia de azi a cotidianului Business Standard.
Pentru anul în curs, BVB se aşteaptă la un câştig brut de 1,53 milioane lei, de peste şapte ori mai mic decât cel realizat anul trecut.
Conducerea Bursei şi-a construit bugetul luând în calcul o lichiditate medie zilnică de 5 milioane euro. Totodată, s-a luat în calcul şi o nouă reducere a comisionului mediu de tranzacţionare, cu 10%, în contextul în care încasările din comisioane reprezentau, în trecut, cea mai importantă sursă de venituri pentru Bursă.


















































