Cseke Attila: "Consolidăm seismic noi obiective de investiţii"

A.D.
Politică / 29 ianuarie 2025

Sursa foto: Cseke Attila/Facebook

Sursa foto: Cseke Attila/Facebook

Ministerul Dezvoltării va aloca aproape 100 milioane de lei pentru consolidarea seismică a 5 blocuri din sectorul 3 al Capitalei şi pentru îmbunătăţirea performanţei energetice. Totodată, potrivit comunicatului remis redacţiei, vor fi alocate 12 milioane de lei pentru consolidarea unui bloc din Vârfuri, Dâmboviţa, şi 2 milioane de lei pentru reabilitarea clădirii consiliului local din Drăcşenei, Teleorman. Cseke Attila,

"Prin cele patru programe de consolidare a clădirilor cu risc seismic, create în perioada 2022-2023, avem deja în derulare 103 proiecte care vizează siguranţa seismică a locuinţelor şi clădirilor publice, iar, din fonduri europene, prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, vom consolida seismic alte 39 de blocuri de locuinţe şi 165 de clădiri publice", a conchis ministrul Cseke Attila.

România a lansat ieri prima hartă a unităţilor administrativ-teritoriale expuse riscului seismic, care vor putea solicita finanţare pentru consolidarea clădirilor. Harta este disponibilă pe site-ul Ministerului Dezvoltării, la https://www.mdlpa.ro/subarticles/8/hartariscseismic.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

20 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2535
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4884
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6398
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1247
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.2002

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb