Deputaţii PSD vor să-l aducă pe ministrul justiţiei în faţa comisiei pentru cercetarea abuzurilor

Ziarul BURSA #Politică / 8 decembrie 2005

Deputatul PSD Victor Ponta a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă, că deputaţii social-democraţi vor solicita comisiei pentru cercetarea abuzurilor să o audieze pe Monica Macovei, ministrul justiţiei, în ceea ce priveşte implicarea "personală" în "ilegalităţile comise la Înalta Curte de Casaţie şi Jus-tiţie", referitor la dosarul casei părinţilor săi.

"Este normal ca ministrul justiţiei, care este implicat personal în această chestiune, să răspundă în faţa Parlamentului. Sesizarea va fi făcută de grupul PSD, iar comisia pentru cercetarea abuzurilor va trebui să îl audieze pe ministrul justiţiei", a precizat Victor Ponta.

El a afirmat că deputaţii PSD nu consideră normal ca numai judecătorii să plătească "oalele sparte", cînd "este evident că a fost vorba de o indicaţie a doam-nei ministru şi de un interes al său personal". "Este de datoria comisiei de abuzuri să încerce să elucideze acest caz şi să nu o lase pe Monica Macovei să arunce toată vinovăţia în spatele cîtorva judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie", a spus Victor Ponta.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0730
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4781
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4280
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0028
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.6088

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb