DIN PROFITUL ANULUI TRECUT SIF Oltenia propune un dividend cu randament brut de 5,3%

Andrei Iacomi
Piaţa de Capital / 20 martie 2020

SIF Oltenia propune un dividend cu randament brut de 5,3%

Circa 71,92 milioane de lei urmează să meargă, în special, către derularea unui program de răscumpărare a 22,15 milioane de acţiuni proprii

Conducerea SIF Oltenia (SIF5) a convocat acţionarii pentru adunarea de bilanţ, la data de 28 aprilie, pe ordinea de zi găsindu-se propunerea repartizării, din profitul anului trecut, a unui dividend unitar de 0,1 lei, echivalentul unui randament brut de 5,26%, faţă de preţul de închidere de ieri al acţiunilor SIF5, de 1,9 lei (sau 4,7% raportat la preţul mediu de tranzacţionare al titlurilor societăţii, în anul 2019), reiese din notificarea emitentului remisă, astăzi, Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Practic, din profitul net înregistrat anul trecut de SIF-ul din Craiova, 124,13 milioane de lei, suma de 52,21 milioane (42,06% din total) ar urma să meargă la acţionari, în cazul unui vot pentru, al acestora.

Restul, de aproape 71,92 milioane de lei, va merge către surse proprii de finanţare, în vederea constituirii fondurilor necesare pentru investiţii, în special pentru derularea unui program de răscumpărare a 22,149 milioane de acţiuni proprii,în vederea reducerii capitalului social al societăţii.

Pentru a beneficia de dividende, investitorii trebuie să deţină acţiuni SIF5 la data de 12 iunie 2020 (implicit data ex-dividend este 11 iunie), plăţile urmând să se facă începând cu debutul lunii iulie.

La finele lunii februarie, Valoarea Unitară a Activului Net (VUAN) al SIF Oltenia era de 3,5027 lei, ceea ce raportat la cotaţia SIF5 de ieri, oferea un discount de tranzacţionare de 45,75%.

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. Răscumpărare egal furt !

    1. Vreți să spuneți răscumpărare egal furt propria căciulă !

      Ce sentinta definitiva! Buy-back-urile se fac din multe motive. Dar la SIF-uri e alta poveste. Una cu fonduri inregistrate in alta parte finantate tot de SIF-uri, cu ASF, cu litigii, concertari .. ehee

    Aveti profit garla si dati praful de pe toba!

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb