Producătorul auto Ford a anunţat marţi că opreşte temporar producţia în România datorită vacanţei de vară planificate, iar decizia nu reprezintă un răspuns la deficitul de energie, potrivit unui articol publicat de DPA.
Un purtător de cuvânt al companiei a precizat că decizia nu reprezintă un răspuns la deficitul de energie, iar vacanţele de vară obişnuite se desfăşoară de asemenea la fabricile Ford din Germania, a transmis sursa citată.
Anterior, premierul român Ilie Bolojan a declarat, după o întâlnire de criză cu mari consumatori de energie din industrie, că producătorii auto, inclusiv Ford, suspendă producţia în România din cauza crizei de energie cu care se confruntă ţara, însă un purtător de cuvânt de la sediul Ford din Europa, în Koln, a descris situaţia drept o neînţelegere, a precizat DPA.
România se confruntă cu o criză acută de electricitate din cauza secetei şi a valurilor de căldură, nivelul scăzut al apelor Dunării a dus la închiderea unuia dintre reactoarele centralei nucleare de la Cernavodă, iar al doilea reactor riscă de asemenea să fie închis, iar centralele hidroelectrice generează prea puţină electricitate din cauza nivelului scăzut al apelor, iar Guvernul a cerut industriei, autorităţilor locale şi cetăţenilor să economisească electricitate, a încheiat sursa citată.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 14:57)
Ford opreşte producţia de masini în România,
probabil va produce arme,dar nu in Romania.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.08.2026, 10:13)
Putler va produce păduchi.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 15:33)
La Ford si Dacia aceste opriri erau programate. Intimplarea face sa se suprapuna cu criza energetica.
Demagogul Bolovan insista sa se faca de cacao.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 05.08.2026, 10:14)
Pensionare fosilă comunistă, e luna concediilor, multe fabrici se închid în august. :
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 16:10)
respect Ilie bolojan. pina si fabrica ford se opreste cind cere mesia.
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 17:25)
Fritz,Nicusor,Bolojan,Johannis ........
mai fratilor !!!
dar ceva mai de soi,chiar nu putem gasii in Romanica noastra ??!!
3.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 18:30)
Kremlin Georgescu? Apa informationala, gratis.
3.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 04.08.2026, 21:25)
Da,exista,s-a vazut pe bon azi :))