Gazprom vinde gaz în SUA

F. A.
Companii #Bunuri Industriale / 2 octombrie 2009

Compania subsidiară a monopolului rusesc al gazelor naturale Gazprom Marketing&Trading USA Inc. a început să vândă gaze naturale în America de Nord, se arată în comunicatul companiei ruse, potrivit RIA Novosti.

Gazprom Marketing&Trading a achiziţionat toate stocurile fizice de gaz de la concurenţii săi în schimbul unor operaţiuni de schimb pe termen lung.

"Aceasta ne-a permis să creăm rezerve de gaz, care au devenit baza operaţiunilor noastre de comercializare", a spus preşedintele companiei, John Hattenberger. "Aceste contracte creează o bază serioasă pentru operaţiunile noastre comerciale şi de marketing", a adăugat el. Potrivit oficialului, contractele semnate permit subsidiarei Gazpromului să vândă peste 10 milioane de metri cubi de gaz pe tot teritoriul SUA în următorii trei - şapte ani.

"Scopul nostru este să creştem repede de pe această poziţie şi să ne extindem pe toate pieţele din America de Nord", a adăugat el.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1417
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3965
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9370
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.5585

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb