Generalcom dă acţionarilor un dividend brut de 0,0464 lei/acţiune, din aproape tot profitul pe 2008

F. A.
Companii / 15 aprilie 2009

Acţionarii Generalcom Bucureşti (GECM) au aprobat repartizarea aproape în întregime a profitului net obţinut anul trecut, de 5,75 milioane lei (1,56 milioane euro), sub formă de dividende, potrivit deciziei luate în adunarea generală.

Astfel, suma de 5,41 milioane lei a fost alocată pentru plata dividendelor, ceea ce înseamnă că valoarea brută a dividendului pe acţiune este de 0,0464 lei. Totodată, aproape 340.000 lei vor merge în rezervele societăţii.

Generalcom, firmă care se ocupă cu închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare, are un capital social de 11,82 milioane lei, divizat în 118,15 milioane de acţiuni, cu o valoare nominală de 0,10 lei. Acţionarul principal al companiei este preşedintele consiliului de administraţie, Alain Louise Michele Emile Bonte, care controlează 43,21% din capitalul social, în timp ce Iberestate International Holding deţine 39,65% din acţiuni.

Titlurile Generalcom se tranzacţionează la categoria de bază a pieţei Rasdaq, secţiunea XMBS, sub simbolul GECM. Compania are o valoare de piaţă 139,42 milioane lei (33,43 milioane euro), aferentă cotaţiei de 1,18 lei/acţiune, stabilită în şedinţa din 31 martie a Bursei.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară 2025”
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0587
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4330
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4144
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9912
Gram de aur (XAU)Gram de aur478.6971

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb