Guvernul federal german pune capăt sprijinului său financiar pentru ONG-urile de salvare civilă pe mare

A.B.
Internaţional / 25 iunie, 21:39

Guvernul federal german pune capăt sprijinului său financiar pentru ONG-urile de salvare civilă pe mare

Berlinul va pune capăt sprijinului său financiar pentru ONG-urile de salvare civilă în Marea Mediterană, au anunţat miercuri surse din cadrul Ministerului Afacerilor Externe german, un nou semn de înăsprire a politicii statului german privind migraţia, informează AFP, de la care relatăm cele ce urmează.

''Guvernul federal nu mai prevede subvenţii pentru ONG-urile angajate în salvarea civilă'' pe mare, au declarat aceste surse.

Această decizie a guvernului intrat în funcţiune la începutul lui mai marchează o schimbare de linie în raport cu politica dusă de precedenta coaliţie care apărase aceste ajutoare.

În primul trimestru al anului în curs, 900.000 de euro au mai fost acordaţi organizaţiilor respective, după un total de 2 milioane de euro în 2024, a precizat sursa ministerială.

ONG-urile care au beneficiat de acest sprijin sunt în special SOS Humanity, SOS Mediterranee, RESQSHIP, Sea-Eye şi Sant'Egidio, care se angajează în salvarea de migranţi în Mediterana, una dintre rutele migraţiei cele mai mortale din lume.

Precedenta şefă a diplomaţiei germane, Annalena Baerbock, de la Partidul Verzilor, justificase aceste ajutoare în faţa unor critici ce reproşau ONG-urilor că favorizează, chiar şi involuntar, activitatea traficanţilor, potrivit sursei citate.

Înainte de a deveni cancelar federal, şeful conservatorilor Friedrich Merz declarase în repetate rânduri că doar o politică foarte restrictivă în domeniul migraţiei ar putea frâna în mod eficient ascensiunea partidului de extremă dreapta AfD în Germania.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Fost ai Lele,cat ai fost,

    ca acum esti lucru prost. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0538
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3571
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3999
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9296
Gram de aur (XAU)Gram de aur465.6019

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb