INS: Producţia industrială a scăzut cu 3,1% în februarie, faţă de aceeaşi perioadă din 2020

S.B.
Miscellanea / 13 aprilie 2021

Producţia industrială a scăzut cu 3,1% în februarie, faţă de aceeaşi perioadă din 2020

Producţia industrială a fost mai mică în februarie 2021, atât ca serie brută, cu 3,1%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,6%, faţă de aceeaşi perioadă din 2020, arată datele transmise marţi de Institutul Naţional de Statistică, informează news.ro.

"În februarie 2021, faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, producţia industrială (serie brută) a scăzut cu 3,1%, ca efect al scăderilor înregistrate de industria extractivă (-14,9%) şi industria prelucrătoare (-4,1%). Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 7,5%. Producţia industrială, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a fost mai mică cu 2,6%, din cauza scăderilor industriei extractive (-16,8%) şi industriei prelucrătoare (-2,4%)", arată INS.

Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 8,6%, în februarie 2021, faţă de februarie 2020.

În perioada 1 ianuarie- 28 februarie 2021, comparativ cu perioada corespunzătoare din 2020, producţia industrială (serie brută) a scăzut cu 2,3%, ca efect al scăderilor din industria extractivă (-14,3%) şi industria prelucrătoare (-3,1%). Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 6,4%.

"Producţia industrială, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în primele 2 luni din 2021, comparativ cu primele 2 luni din 2020, a fost mai mică cu 1,5%, ca urmare a scăderilor înregistrate în industria extractivă (-15,4%) şi industria prelucrătoare (-1,6%). Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 6,8%", se mai arată în comunicatul INS.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. "Au infrant" asta "da dreapta" si industria in "V" :-)...Iese citu sa ne spuna ca asta este o veste buna, mai putina activitate industriala mai putin consum de energie electrica de unde rezulta export crescut de energie electrica si preturi mai mari pentru consumatorii casnici cu 16% :-)

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0573
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3312
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3735
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8527
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.9675

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
romexpo.ro
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb