Europa Centrală încearcă să rezolve problema standardelor duble de calitate la alimente
CĂTĂLINA VLĂSCEANUInternaţional / 15 octombrie 2017
Actualizare 12:40 Autorităţile din România s-au implicat în clarificarea standardelor duble de calitate a alimentelor, la Summitul Consumatorului de la Bratislava
Autorităţile din ţara noastră, prezente la Summitul Consumatorului de la Bratislava, s-au implicat în clarificarea standardelor duble de calitate a alimentelor, stabilind un mod de colaborare pentru a identifica produsele care riscă să prezinte parametri de calitate diferiţi, conform unui comunicat al Ministerului Agriculturii.
-----
Liderii Grupului de la Vişegrad (V4 - Cehia, Ungaria, Polonia şi Slovacia) au salutat cu prudenţă propunerile Uniunii Europene privind rezolvarea temerilor lor referitoare la standardele duble ale calităţii produselor vândute de unele companii în est, faţă de cele din vest.







































































