Kievul nu va putea recupera teritoriile pierdute

R.S.
Internaţional / 28 octombrie, 19:09

Kievul nu va putea recupera teritoriile pierdute

Ministrul italian al apărării, Guido Crosetto, a declarat că Ucraina nu are nicio speranţă de a recâştiga vreodată Crimeea şi teritoriile pe care le-a pierdut în faţa Rusiei de la invazia din 2022, transmite marţi agenţia de presă italiană ANSA.

'Recâştigarea teritoriilor pierdute în 2014 şi după februarie 2022 este considerată acum imposibilă de toată lumea', a spus Crosetto într-un interviu acordat jurnalistului veteran Bruno Vespa pentru noua sa carte 'Finimondo', din care casele de editură Mondadori şi Rai Libri au publicat extrase înainte de apariţie.

'Rusia nu va renunţa niciodată la ele şi Ucraina nu va avea puterea să le recâştige singură, nici măcar cu ajutorul nostru. Putin nu poate nici el da înapoi pentru că a schimbat Constituţia, declarând teritoriile ocupate ca fiind practic ' ruseşti ' şi, prin urmare, s-a pus într-o poziţie în care nu poate negocia', a explicat el.

Ministrul italian a deplâns totodată faptul că mulţi italieni au fost influenţaţi de propaganda şi dezinformarea ruse. 'Italieni de bună credinţă au fost corupţi de Rusia', a mai declarat Crosetto în interviul acordat lui Vespa. 'Rusia ne atacă deja cu un război hibrid, la nivel cognitiv. Fără ca noi, cetăţeni obişnuiţi, să observăm, propaganda sa a pătruns în creierul şi formarea culturală a atâtor oameni, dirijându-i printr-o utilizare sofisticată a instrumentelor sociale şi a altor instrumente informaţionale, printr-o infiltrare ştiinţifică şi, de asemenea, prin infiltrarea clasică via corupţie', a atenţionat Crosetto.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “CSR şi sustenabilitate”
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0844
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3591
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4925
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8074
Gram de aur (XAU)Gram de aur549.7673

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
sustenlandia.com
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb