LA UN AN DE LA LISTAREA LA LONDRA FP: Ponderea investitorilor instituţionali străini a ajuns la 60% din Fondul Proprietatea

C.P.
Piaţa de Capital / 4 mai 2016

Ponderea investitorilor instituţionali străini în capitalul social al Fondului Proprietatea a crescut de la 53% în martie 2015, la 60% la finalul lui martie 2016, a anunţat FP, la un an de la listarea secundară la Bursa din Londra.

Potrivit FP, mulţi dintre aceşti investitori au devenit, de asemenea, investitori activi în companiile din portofoliul Fondului sau în alte companii listate pe Bursa de Valori Bucureşti.

Greg Konieczny, Manager de Fond al Fondului Proprietatea, a comentat: "Încurajăm şi alte companii româneşti, precum Hidroelectrica şi OMV Petrom, să se listeze la Londra pentru a-şi creşte lichiditatea, baza de investitori şi vizibilitatea."

Fondul Proprietatea a transmis că este acum al cincilea cel mai mare fond raportat la valoarea activului net şi cel mai mare fond dintr-o piaţă de frontieră listat la LSE.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0552
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3437
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3905
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8533
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.7734

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
romexpo.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb