Lavrov: ”Rusia este gata să ajute Iranul să îşi refacă stocurile de uraniu sărăcit”

S.B.
Internaţional / 8 iulie, 13:36

Lavrov: ”Rusia este gata să ajute Iranul să îşi refacă stocurile de uraniu sărăcit”

Rusia este gata să asiste Iranul să-şi refacă stocurile de uraniu sărăcit pentru utilizarea paşnică în centralele nucleare, a declarat luni ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, într-o conferinţă de presă care a avut loc după summitul BRICS de la Rio de Janeiro, informează Agerpres.

'Când a fost convenit Planul Comun şi Cuprinzător de Acţiune (JCPOA, cunoscut şi drept acordul nuclear iranian, semnat în 2015 între Iran şi un grup de puteri mondiale - China, Franţa, Germania, Rusia, Regatul Unit şi SUA - împreună cu Uniunea Europeană, şi care viza limitarea programului nuclear al Iranului în schimbul ridicării sancţiunilor internaţionale - n.r.), acesta a luat în considerare capacitatea Rusiei de a oferi servicii legate de stocurile de uraniu sărăcit din Iran până la aprobarea documentului', a amintit el.

Ministrul de externe rus a subliniat că acesta este nivelul de sărăcire a uraniului 'necesar în scopuri energetice, pentru utilizarea în centralele nucleare'.

El a amintit că, după ce SUA s-au retras unilateral din acest program comun, 'Iranul nu a mai avut niciun angajament privind limitele de îmbogăţire', ceea ce - potrivit şefului diplomaţiei ruse - permite readucerea chestiunii în dezbatere.

'Amintim pur şi simplu că avem capacităţi tehnologice şi suntem gata să le oferim, preluând surplusul de uraniu îmbogăţit excesiv pentru procesare în Rusia şi returnând uraniu de calitate energetică Republicii Islamice, pentru centralele sale nucleare', a explicat Lavrov.

Ministrul de externe rus a criticat rolul jucat de Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) în conflictul dintre Iran, Israel şi Statele Unite, declarând că agenţia ar trebui 'să îşi asume responsabilitatea pentru evaluările pe care le publică, atât în trecut, cât şi cu câteva zile înainte de începerea agresiunii' israeliene.

'Aceste evaluări au fost descrise de mulţi ca fiind ambivalente şi, spre deosebire de rapoartele anterioare (...), ele au condus la interpretări conform cărora Iranul nu îşi îndeplinea în mod conştiincios angajamentele', a continuat Lavrov.

Şeful diplomaţiei ruse a afirmat că AIEA trebuie să ofere acum Iranului 'anumite garanţii că de acum înainte îşi va respecta cu stricteţe prerogativele, în loc să încerce să divulge anumite poveşti care sunt apoi politizate şi folosite pentru a promova interesele unilaterale ale membrilor izolaţi' ai organismului.

Uraniul sărăcit este un produs secundar radioactiv şi toxic, rezultat din procesul de îmbogăţire a uraniului natural, utilizat pentru crearea combustibilului nuclear şi a armelor nucleare.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Daca tot i-ati ajutat pana aici, ajutati-i pana la capat, si mai primiti niste drone.

    Poate dupa cativa ani se prinde si Tramp. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0677
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3157
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4183
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8708
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.0847

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb