Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat că planul preşedintelui american Donald Trump pentru soluţionarea conflictului israeliano-palestinian este „prea vag” în privinţa statalităţii palestiniene şi se concentrează exclusiv asupra Fâşiei Gaza, potrivit presei internaţionale.
„Am observat că planul de pace al lui Donald Trump se referă doar la Fâşia Gaza. Menţionează statalitatea, dar într-un mod destul de general”, a afirmat Lavrov, într-o întâlnire cu jurnalişti din ţările arabe.
„Este imperativ să fie detaliate aceste abordări, inclusiv să se definească ce se va întâmpla în Cisiordania”, a adăugat ministrul rus.
Declaraţiile sale reprezintă cea mai clară poziţie exprimată până acum de Moscova, care consideră că planul propus de Washington nu este suficient de detaliat şi cuprinzător. Totuşi, Lavrov a precizat că Rusia „speră ca toate acordurile convenite între Israel şi Hamas, în cadrul acestui plan, să fie implementate.”
Opinia Cititorului