Leul pierde uşor teren la 4,16 lei/euro, urmând tendinţa din regiune

F. A.
Piaţa de Capital / 7 aprilie 2009

Moneda naţională s-a depreciat uşor în primele tranzacţii de azi, până în apropiere de 4,16 lei/euro, pe o tendinţă regională.

"Piaţa nu este foarte agitată, iar evoluţia leului urmează tendinţa regiunii, cu toate că moneda naţională nu a evoluat pe un interval prea larg", a declarat, pentru NewsIn, dealerul Băncii Transilvania, Florin Bota.

Euro se tranzacţiona în debutul şedinţei cu 4,1525 lei şi a atins o cotaţie maximă de 4,1620 lei. La 10:20, băncile cumpărau un euro cu 4,1580 lei şi îl vindeau cu 4,1660 lei.

Monedele din regiune s-au depreciat de asemenea. Zlotul a pierdut teren de la 4,4480 la 4,48 unităţi/euro, în timp ce forintul s-a ieftinit de la 294,1 la 297,5 unităţi/euro.

Pe pieţele internaţionale, moneda americană a revenit pe apreciere, după o depreciere de la 1,332 la peste1,34 dolari/euro. La 10:20, ora României, euro era cotat la 1,3369 dolari.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2436
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5389
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5819
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1375
Gram de aur (XAU)Gram de aur635.3942

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb