Leul s-a apreciat spre finalul şedinţei până la 4,20 lei/euro, în ton cu regiunea

F. A.
Piaţa de Capital / 16 aprilie 2009

Moneda naţională a recuperat, spre sfârşitul zilei, o parte din terenul pierdut în cursul şedinţei, cursul coborând la 4,20 lei/euro, de la vârful zilei de 4,2265 lei/euro atins după prânz, mişcare corelată cu a regiunii.

"Cursul nu a reuşit să depăşească pragul psihologic de 4,25 lei/euro, prin urmare a început să coboare spre finalul şedinţei", a declarat, pentru NewsIn, dealerul Băncii Transilvania, Florin Bota.

Leul s-a depreciat după primele tranzacţii de azi, de la 4,1870 la 4,2265 lei/euro cu puţin înaintea orei 13:00. Ulterior, cursul a început să coboare, iar la 16:35 băncile cumpărau un euro cu 4,2020 şi îl vindeau cu 4,2090 lei.

În regiune, zlotul s-a depreciat în primă fază de la 4,2717 la 4,3190 zloţi/euro, pentru ca ulterior să revină treptat către 4,28 unităţi/euro. Moneda ungurească a pierdut teren aproape constant în faţa euro pentru cea mai mare parte a şedinţei, de la 288,50 la 293,50 forinţi/euro, revenind însă, pe finalul zilei, la 292,10 unităţi/euro.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2364
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4493
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7194
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0575
Gram de aur (XAU)Gram de aur673.5117

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb