Maia Sandu spune că sunt în joc integritarea teritorială şi independenţa ţării

T.B.
Internaţional / 27 septembrie, 10:03

Maia Sandu spune că sunt în joc integritarea teritorială şi independenţa ţării

Preşedinta pro-europeană a Republicii Moldova, Maia Sandu, a avertizat asupra unei puternice interferenţe ruseşti înaintea alegerilor parlamentare de duminică din ţara sa, relatează dpa.

Într-un interviu pentru postul public german de televiziune ZDF publicat sâmbătă, ea a spus că la acest scrutin sunt în joc integritatea teritorială şi independenţa ţării.

Potrivit Maiei Sandu, Moscova exercită o presiune enormă pentru a se amesteca în vot, cheltuind "sute de milioane de euro" pentru a finanţa partide politice, a mitui alegători şi a instrui tineri pentru activităţi destabilizatoare.

Candidată la UE din 2022, mica republică găzduieşte aproximativ 2,4 milioane de locuitori şi urmează să aleagă un nou parlament duminică.

Sondajele recente sugerează că partidul Maiei Sandu, PAS, care primeşte sprijin activ din partea Uniunii Europene, ar putea rămâne cea mai puternică forţă, deşi s-ar putea să nu fie capabil să guverneze singur. Partidele aliniate cu Rusia sunt, de asemenea, aşteptate să aibă rezultate puternice, comentează dpa.

Vineri, Maia Sandu a descris votul care urmează ca fiind "cel mai important" din istoria modernă a Republicii Moldova. "Rezultatul său va decide dacă ne consolidăm democraţia şi aderăm la UE sau dacă Rusia ne trage înapoi într-o zonă gri, transformându-ne într-un risc regional", a scris ea pe X.

"Viitorul Moldovei trebuie decis de moldoveni, nu de Moscova", a adăugat Maia Sandu.

Opinia Cititorului ( 6 )

  1. Se prefac ca nu stiu si ca asteapta rezultatele , au castigat de pe acum asa zisele proeuropene , partidele sustinute de Soros si Bruxelles .

    1. Bine ar fi

      Rep Moldova a facut parte din URSS, iar putin vrea sa refaca urss 2. clar nu vor scuti nici un efort pt a-i reanexa

      Putler a vrut să defileze în Kiev pe 25.02.2022.

      În general Putler a vrut multe la viața lui. : 

    Votam Europa!

    Votam Maia Sandu. 

    Toti astia umbla sa sperie lumea. Nu mai vrem stress, idiotilor.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0889
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3489
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5096
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8416
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.5699

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
hipo.ro
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb