Deputatul PNL Marilen Pirtea, a declarat că: "Rata inflaţiei a cunoscut în februarie o creştere la un nivel care nu a mai fost atins de aproape cinci ani, ajungând la 4,72%, cel mai mare nivel de după iunie 2013."
Deputatul PNL a mai punctat că: "Promisele creşteri salariale nu s-au concretizat în acest an, după mutarea contribuţiilor fiscale în sarcina salariaţilor, ci dimpotrivă, câştigurile reale nete s-au diminuat în ianuarie 2018 cu 5,5% faţă de decembrie 2017. Cei doi factori, rata anuală a inflaţiei în creştere galopantă şi diminuarea câştigurilor reale nete, au condus la o depreciere semnificativă a puterii de cumpărare a salariaţilor. Acum ies la iveală efectele nocive ale guvernării haotice, bazată doar pe propagandă, pe creşteri salariale vizibile doar pe hârtie, nu şi în buzunarele românilor."
Marilen Pirtea a mai subliniat că: "Parametrul cel mai descurajant cu privire la nerealizarea creşterilor salariale promise de actuala guvernare PSD-ALDE se regăseşte în dezechilibrul profund dintre evoluţia salariilor din administraţie (aici se resimt creşteri moderate, în administraţie publică cu +3,2%, sănătate şi asistenţă socială cu +2,6%, respectiv învăţământ cu +0,9%), în timp ce în sectorul privat, adevăratul "motor" al economiei reale, cifrele sunt negative. Ce-i drept, în educaţie şi sănătate salariile au crescut începând cu 1 martie cu diverse procente, însă rămâne de văzut cât de mult se vor simţi în buzunare aceste majorări, primele semnale venite din partea sindicatelor fiind negative."
"Nici măcar investirea celui de-al treilea guvern PSDragnea, la doar un an de la preluarea puterii, nu a reuşit stoparea efectelor negative din evoluţia salarizării şi a puterii de cumpărare în România, dovadă precisă ce vorbeşte despre adevărul de tip propagandistic al aşa-zisului program de guvernare pesedist.", a mai adugat Deputatul.