Media: Bilanţul morţilor după raidurile israeliene în Yemen se ridică la 46

A.F.
Internaţional / 12 septembrie 2025

Media: Bilanţul morţilor după raidurile israeliene în Yemen se ridică la 46

Ministerul Sănătăţii din Yemen, condus de houthi, a anunţat, joi, că numărul victimelor în urma atacurilor de miercuri ale Israelului se ridică la 46 de oameni ucişi şi 165 răniţi, potrivit Reuters.

Israelul a atacat capitala Yemenului, Sanaa, şi provincia al-Jawf din nord, acesta fiind cel mai recent dintr-o serie de atacuri şi contraatacuri între Israel şi houthi, sprijiniţi de Iran, din Yemen, parte a unui efect secundar al războiului din Gaza.

Atacul a venit după lovitura din 30 august asupra Sanaa în care au fost ucişi premierul guvernului condus de houthi şi mai mulţi miniştri, primul astfel de atac care a ţintit oficiali de rang înalt.

”Loviturile au fost desfăşurate ca răspuns la atacuri ale regimului de teroare al houthi împotriva Statului Israel, în timpul cărora vehicule aeriene fără pilot şi rachete sol-sol au fost lansate către teritoriul israelian”, a afirmat armata israeliană.

Joi, armata israeliană a arătat că a interceptat două lansări din Yemen, o rachetă şi o dronă, operaţiuni pe care houthi le-au revendicat ulterior.

Purtătorul de cuvânt al armatei grupării a afirmat că operaţiunea a fost totodată ”în cadrul răspunsului la agresiunea Israelului împotriva ţării noastre”.

Houthi, care controlează cele mai populate zone din Yemen, au atacat nave în Marea Roşie în ceea ce ei descriu ca acte de solidaritate cu palestinienii din Gaza.

Ei au tras şi rachete către Israel, majoritatea fiind interceptate. Israelul a răspuns cu atacuri în zonele din Yemen controlate de houthi, inclusiv în portul vital Hodeidah.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb