Ministerul rus de Externe a anunţat miercuri că l-a convocat pe ambasadorul Moldovei pentru a protesta faţă de refuzul ţării de a acredita reprezentanţii ruşi ca observatori la alegerile parlamentare, relatează Reuters, de la care menţionăm următoarele.
„Şefului misiunii diplomatice moldoveneşti i s-a transmis un protest ferm în legătură cu refuzul nemotivat al autorităţilor moldoveneşti de a acredita reprezentanţii ruşi în calitate de observatori pe termen scurt în cadrul misiunii de monitorizare a ODIHR OSCE, precum şi membri ai Consiliului Federaţiei Ruse în calitate de observatori internaţionali la alegerile parlamentare din Moldova din 28 septembrie”, arată un comunicat al MAE rus.
„Acţiunile menţionate ale autorităţilor oficiale din Chişinău subminează grav încrederea în legitimitatea alegerilor viitoare şi în transparenţa procedurii de vot”, avertizează MAE rus, care consideră decizia autorităţilor de la Chişinău drept „scandaloasă”.
Ministerul Afacerilor Externe al Moldovei a confirmat că ambasadorul său la Moscova a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei, adăugând că toate măsurile luate de autorităţi în vederea alegerilor au avut ca scop asigurarea integrităţii şi transparenţei scrutinului.
„Deciziile privind acreditarea observatorilor internaţionali sunt luate în conformitate cu legislaţia naţională şi obligaţiile internaţionale ale Moldovei, pentru a garanta un proces liber, echitabil şi transparent”, se arată în comunicatul Chişinăului.
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a emis ulterior o declaraţie în care afirmă că Rusia a cerut Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), formată din 57 de ţări, inclusiv Rusia, să evalueze deciziile luate de Moldova în organizarea alegerilor.
„Este evident că decizia autorităţilor moldoveneşti are motive politice”, spune Zaharova, care acuză totodată că este implicată şi Uniunea Europeană.
„O astfel de demonstraţie de atitudine dispreţuitoare faţă de valorile democratice şi organizaţiile internaţionale, în acest caz OSCE, nu ar fi fost posibilă fără sprijinul Bruxelles-ului, care, pentru a atinge obiectivul geopolitic de a atrage Moldova în UE, închide ochii la încălcările flagrante ale drepturilor omului din această ţară, inclusiv ale drepturilor electorale”, afirmă Zaharova.
MAE rus acuză inclusiv Biroul pentru Instituţii Democratice şi Drepturile Omului (ODIHR) al OSCE de pasivitate. „În ciuda semnalelor noastre insistente adresate directorului ODIHR, Maria Telalian (Grecia), Biroul a dat dovadă de pasivitate în situaţia creată. În notificarea oficială se menţionează doar că ODIHR intenţionează să continue discuţiile pe această temă cu autorităţile moldovene. Inerţia intenţionată este evidentă”, arată precizările purtătoarei de cuvânt a MAE rus.
„Încă o dată, facem apel la conducerea ODIHR OSCE să nu se lase influenţată de autorităţile moldoveneşti şi să reflecte în raportul său privind rezultatele observării (alegerilor) nu numai faptul că Chişinăul a încălcat grav angajamentele electorale ale OSCE, ci să prezinte şi o evaluare publică corespunzătoare a celor întâmplate. În caz contrar, Biroul va trebui să renunţe definitiv la rolul său de instituţie „obiectivă” de observare internaţională a alegerilor”, conchide Zaharova.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 09:53)
Dar ce se intampla ???
rusii nu au aflat ca influenta/amestecul rus e interzis,
numai influenta/amestecul pro-european e admis ??
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 10:27)
Se întâmplă că sunteți paria, hoți, bolșevici și criminali.
Siberia e locul vostru!
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 10:30)
Observatorii ruși să își vadă de democrația din țara lor.
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de Prostul scolii în data de 25.09.2025, 12:46)
Pai nu sunt etnici ruși în Moldova,și încă Cati?
V au spălat creierul neted antenele cu propaganda lor,impusă de la vârf,cred că pe bănuți!
Sigur le este mai bine la moldoveni în UE,dar e normal că noi sa dam curent f ieftin la moldoveni,să închidem Hunedoara și Galațiul și să cumparam fier de la igumenita din Moldova?
Să nu mai vorbim de gaze,nu pornim Azi,dar dam la preț de pomană gaze!
Lor,la moldoveni sigur le e bine cu UE,că au niste fraieri care au ordin la de-a ieftin sau pomană energia?
Pe noi sa ne întrebe dacă vrem să plătim mai scump pt ei!
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 13:43)
Dam energia exact la acelasi pret ca la noi. Problema la noi sunt taxele care umfla pretul. Hunedoara si Galati sunt private si produc prea scump. Azo e tot privata si din nou: gazele le vindem la acelasi pret cu cele de la noi - taxele mari de la noi fac diferenta si alimenteaza speculatiile celor care se informeaza de pe tiktok.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 11:44)
SI CE DACA-I ACREDITAU? DOAR NU VOTAU SI NU FACEAU PROPAGANDA! REPUBLICA MOLD A SARIT PESTE CAL. CUM FACE ADESEA SI ROMANIA, DEH.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 13:44)
Au dreptul sa acrediteze pe cine vor ei ca sunt suverani si independenti. Normal sa nu acrediteze criminali si invadatori.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 13:51)
Moldovenii sau statele din UE au fost acreditati la alegerile de la Moscova? Parca nu, din ce-mi amintesc. La fel si observatorii de la referendumurile ilegale cu anexarea partilor din Ucraina - au fost acreditati ceva desculti de prin Congo.