Noua taxă auto impulsionează importurile de maşini second hand

F.A.
Companii #Auto / 15 mai 2012

Datorită noii taxe auto, care a intrat în vigoare în luna ianuarie a acestui an, numărul de maşini second hand înmatriculate pentru prima dată în ţara noastră, a crescut cu 32% în primele patru luni ale anului ajungând la 46.620 de unităţi, de la 35.400 de unităţi înregistrate în aceeaşi perioadă a anului trecut, se arată într-un comunicat de presă.

Numărul reînmatriculărilor a scăzut cu 19%, de la 128.930 de unităţi înregistrate anul precedent, la 104.450 de unităţi anul acesta, conform datelor oficiale ale poliţiei.

"Reducerea taxei de poluare cu până la 25% la începutul acestui an justifică influenţa directă asupra numărului ridicat de importuri de maşini rulate şi implicit creşterea numărului de maşini înmatriculate pentru prima data în România, în primele patru luni ale anului în curs", a declarat Bogdan Axinia, General Manager Auto.ro.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0694
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3258
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4221
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8565
Gram de aur (XAU)Gram de aur506.8417

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb