OMS anunţă că Europa este "epicentrul" pandemiei de coronavirus

M.A.
Internaţional / 13 martie 2020

OMS anunţă că Europa este "epicentrul" pandemiei de coronavirus

Europa este de acum "epicentrul" pandemiei cu noul coronavirus, a avertizat, vineri, directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, recomandându-le ţărilor "să depisteze, să izoleze, să testeze şi să trateze fiecare caz", conform AFP.

"Europa este în prezent epicentrul pandemiei de Covid-19", a declarat presei Tedros Adhanom Ghebreyesus, subliniind că numărul zilnic de noi cazuri înregistrate este superior celui raportat de China în culmea epidemiei.

Mai mult de 5.000 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza coronavirusului, ''un prag tragic'', a afirmat, vineri, directorul OMS.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Anuntul de mai sus, emis de o institutie de cel mai inalt nivel, credibila pe deplin, competenta, in afara de orice suspiciune, ar trebuii sa determine factorii acestei tari cu autoritate si atributiuni in gestionarea unor astfel de situatii sa ia masuri drastice, necesare, fara de care poporul Roman, aflat in epicentrul pandemiei va fi lovit dramatic.

    Acum, nu maine sau mai tarziu, puterea trebuie sa inchida orasele si localitatile. Doua saptamani populatia trebuie oprita sa mai paraseasca domiciliile. Armata, politia, jandarmeria, pompierii si institutiile medicale, au in dotare echipamente pe deplin sigure si pot rezolva problemele celor aflati in nevoie sau dificultate.  

    Instituirea acestor masuri ar pune capat in 14 zile dramei care ne-a distrus bucuria mult asteptata a venirii primaverii.  

    Nu este un efort prea mare si romanii ar intelege. 

    Marile magazine ar gasii solutii pentru doua saptamani, de livrare in deplina siguranta, la domiciliu a comenzilor celor ce nu au cele necesare.  

    Totul se poate rezolva. Insa trebuie sa vrea Johanis, Orban Catu , Violetele si ..  

    Dar daca nu fac ce este necesar, acest popor nu va uita.  

    Pe Iliescu, Gelu Voican si pe Roman, acum, la 30 de ani justitia ii intreaba - De ce? Cine ?Cum ? Si vor raspunde intr-un final.  

    Si lui Iohanis si Orban si Catu si .. o sa le vina randul sa raspunda pentru ce trebuiau sa faca si nu au facut. Pentru ce va urma. Pentru cei ce vor murii.  

    Caci astazi ei, cei de la putere, puterea, nu au nici un motiv, dupa aceasta avertizare sa considere ca nu este asa, ca nu este cazul, ca nu va fi, ca nu se va ajunge , ca sa vedem, sa analizanm, sa citim si altele.  

    Dar, la urma urmei cred ca o sa ajungem la -- SA NE AJUTE DUMNEZEU. Insa totusi putem si trebuie sa ajutam si noi unii pe altii.

    Capitanul Patria 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0759
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3345
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4451
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8926
Gram de aur (XAU)Gram de aur458.4241

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb