ONU amână pentru joi sesiunea de urgenţă convocată după atacul israelian din Qatar

I.S.
Internaţional / 10 septembrie 2025

ONU amână pentru joi sesiunea de urgenţă convocată după atacul israelian din Qatar

Consiliul de Securitate al ONU a amânat pentru joi sesiunea de urgenţă programată iniţial miercuri după-amiază, pentru a permite Qatarului să-şi prezinte poziţia în legătură cu atacul comis marţi pe teritoriul său de către Israel, informează EFE.

Preşedinţia rotativă a Consiliului, asigurată de Coreea de Sud, a precizat că amânarea a fost solicitată de Qatar pentru ca prim-ministrul Mohammed Bin Abdulrahman al Thani să poată participa personal la reuniune la New York.

Reuniunea de urgenţă fusese iniţiată de trei membri ai Consiliului - Algeria, Pakistan şi Somalia - ca răspuns la atacul israelian, care a stârnit critici internaţionale. Qatarul are, de asemenea, un rol recunoscut de mediator în conflictul din Fâşia Gaza.

Israelul a revendicat atacul asupra a ceea ce ar fi fost o întâlnire a liderilor Hamas în Doha, soldat cu cinci morţi în rândul grupului islamist şi cu moartea unui poliţist qatarez. Hamas a recunoscut atacul, dar a minimalizat importanţa victimelor, sugerând că nu făceau parte din conducerea sa de vârf.

Chiar şi Statele Unite, aliat apropiat al Israelului, şi-au exprimat criticile. „Bombardarea unilaterală în Qatar, o naţiune suverană şi partener al SUA în eforturile de mediere a păcii, nu ajută obiectivele Israelului sau ale Statelor Unite”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt. Totuşi, ea a subliniat că „eliminarea Hamas, care profită de suferinţa civililor din Gaza, rămâne un obiectiv legitim”.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb