Preşedintele PNL Ludovic Orban s-a întâlnit astăzi cu cancelarul german Angela Merkel, fiind agreate principalele modalităţi de colaborare în ceea ce priveşte subiectele de pe agenda europeană, conform PNL.
"Astăzi, Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a avut o întrevedere cu Preşedintele Uniunii Creştin Democrate, cancelarul german Angela Merkel. În cadrul întâlnirii Preşedintele CDU, Angela Merkel, a exprimat sprijinul pentru Partidul Naţional Liberal ca partener apropiat în cadrul PPE, fiind agreate principalele modalităţi de colaborare în ceea ce priveşte subiectele de pe agenda europeană", transmite PNL.
Cei doi lideri de partid au purtat discuţii privind aspecte legate de strategia PPE în vederea alegerilor europarlamentare din 2019, dar şi evoluţiile privind respectarea statului de drept în România.
"Germania este un partener important al României, politic, dar mai ales comercial, iar relaţiile economice trebuie dezvoltate în continuare prin încurajarea investiţiilor germane în ţara noastră Partidul Naţional Liberal este şi rămâne cel mai important partid de pe scena politică românească, ataşat valorilor europene, care apară şi susţine întărirea rolului României în cadrul UE", precizează PNL.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 15.05.2018, 13:22)
"Cel mai important partid" !? liderul a uitat precizarea din paranteza.
"Germania este un partener important al României, politic, dar mai ales comercial, iar relaţiile economice trebuie dezvoltate în continuare prin încurajarea investiţiilor germane în ţara noastră ( si exportul de forta de munca romaneasca ieftina in Germania), Partidul Naţional Liberal este şi rămâne cel mai important partid de pe scena politică românească, ataşat valorilor europene, care apară şi susţine întărirea rolului României în cadrul UE", precizează PNL.