Polonia: Alegătorii sunt chemaţi la urne pentru al doilea tur al alegerilor prezidenţiale

M.P.
Internaţional / 1 iunie

Sursă foto: Wikipedia

Sursă foto: Wikipedia

Polonezii sunt chemaţi, duminică, la urne pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, în care centristul proeuropean Rafal Trzaskowski, aliat al premierului Donald Tusk, se confruntă cu conservatorul Karol Nawrocki, susţinut de partidul Lege şi Justiţie (PiS), potrivit news.ro, de la care menţionăm urmăroarele.

Rafal Trzaskowski, candidatul partidului Platforma Civică, care s-a clasat pe primul loc în primul tur, are un uşor avans faţă de adversarul său.

Rezultatul alegerilor va determina dacă Polonia rămâne pe calea proeuropeană trasată de premierul Donald Tusk sau se îndreaptă într-o direcţie inspirată de preşedintele american Donald Trump, promovată de opoziţia conservatoare.

În contextul în care preşedintele polonez are drept de veto asupra legislaţiei, o victorie a lui Rafal Trzaskowski (53 de ani) ar permite guvernului lui Donald Tusk să pună în aplicare un program care include inversarea reformelor judiciare implementate de PiS, care - potrivit UE şi oponenţilor acestor reforme - au slăbit mecanismele de control şi echilibru democratic.

PiS a pierdut majoritatea în favoarea coaliţiei centriste a lui Donald Tusk la alegerile din octombrie 2023, după aproape un deceniu la putere, pe fondul nemulţumirii populaţiei faţă de bilanţul său privind drepturile femeilor şi ale minorităţilor.

De atunci, însă, actualul preşedinte, Andrzej Duda, şi-a folosit dreptul de veto prezidenţial pentru a bloca multe dintre încercările de reformă ale lui Donald Tusk.

Secţiile de votare se vor deschide la ora 07:00 (05:00 GMT), iar votul se va încheia la ora 21:00. Comisia electorală a declarat că se aşteaptă ca rezultatele finale să fie anunţate luni dimineaţa sau la începutul după-amiezii.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. De pomana, rezultatul se decide la Bruxel si e cunoscut

    1. Du-te in rusia, ți-e acolo îți place!

      Raptul rusesc, istoric, a lăsat urme în subconștient.

      Polonezii nu vă vor ierta niciodată! 

      mars tuto !

      Stai liniștit, nici noi nu o vom face. Și polonezii și românii știu 'binefacerile ruse' și dragostea lor deosebită, vizibilă când gloabele comuniste recitau cu patos: Stalin și poporul rus libertate ne-a adus?

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară 2025”
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0572
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4260
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4175
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9937
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.2358

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb