Viceguvernatorul Băncii Naţionale a României, Cristian Popa, a declarat azi că băncile din România au păstrat nivelul expunerilor pe piaţa românească stabilit prin acordurile de la Viena şi Bruxelles din martie.
"Expunerile au rămas la nivelul stabilit la 31 martie în România", a declarat Popa, deşi băncile au primit în octombrie acceptul de principiu de la FMI şi UE de a-şi reduce expunerile, decizie motivată de oportunităţile reduse de investiţii.
Viceguvernatorul Popa a declarat că decizia BNR de a menţine rata dobânzii la 8% a fost determinată de necesitatea prevenirii unor potenţiale riscuri asupra inflaţiei şi a declarat că şi dacă BNR ar fi redus dobânda, depozitele de pe piaţa inter-bancară nu ar fi reacţionat, mai ales că acest lucru nu s-a întâmplat în condiţiile în care BNR a tot redus dobânda, iar dobânzile au rămas undeva la 14 - 15 %.


















































