Presa ucraineană: Zelenski anunţă un plan actualizat pentru drone

T.B.
Internaţional / 29 iulie, 07:34

Presa ucraineană: Zelenski anunţă un plan actualizat pentru drone

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a remarcat eficacitatea armatei ucrainene în combaterea dronelor ruseşti şi a vorbit despre planurile de extindere a finanţării pentru drone în cooperare cu partenerii internaţionali, potrivit Ukrinform.

El a făcut această declaraţie într-un discurs video difuzat seara, potrivit Ukrinform. „În primul rând, aş dori să mulţumesc tuturor soldaţilor noştri care apără cerul Ucrainei. Peste noapte, soldaţii noştri au neutralizat alte trei sute de drone ruseşti - multe dintre ele au fost doborâte”, a spus Zelenski, conform sursei.

Preşedintele a subliniat succesele obţinute datorită muncii diverselor unităţi, precum aviaţia militară şi grupurile mobile de pompieri. El a subliniat importanţa utilizării dronelor interceptoare pentru combaterea dronelor Shahed ale inamicului, adăugând că Ucraina continuă să dezvolte toate mijloacele de protejare a oraşelor şi comunităţilor în măsura maximă posibilă, transmite sursa citată.

El a vorbit, de asemenea, despre o conversaţie recentă cu preşedintele francez Emmanuel Macron, în cadrul căreia s-au ajuns la acorduri privind nevoile actuale ale Ucrainei în materie de finanţare a dronelor.

„Documentul actualizat este deja prezentat partenerilor noştri - secretarul Consiliului Naţional de Securitate şi Apărare, împreună cu echipa de la Biroul Preşedintelui, au pregătit totul. Obiectivele stabilite pentru acest an în ceea ce priveşte dronele vor fi îndeplinite în totalitate”, a adăugat Zelenski, conform sursei.

Potrivit Ukrinform, în noaptea de 28 iulie, Forţele Aeriene Ucrainene au distrus 309 drone ruseşti din 324 lansate, precum şi două rachete de croazieră Kh-101.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Cand anunţă Zelenski si un plan actualizat anti demonstratii, din 17 orase mari,

    contra guvernarii sale foarte putin democratica cu legea martiala in vigoare. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. asa ceva nu face ca el ramane in viata doar prin legea martiala, ca altfel sfarseste in streang, poporul deja s a rasculat, vine pedeapsa pentru acest criminal mai mare ca Hitler care si a vandut tara si poporul punandu l la dispozitie ca cobai de exersat omorarea pe ei in exercitiile de razboi si testare de arme a celor mari,

      a visat sa ajunga erou planetar si a ajuns un asasin genocid asupra propriului popor dupa ce si a incasat miliardele ciubuc si celelalte 250 de miliarde furate 

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      Aha, el face genocid si putler nu, asa? El se apara cum poate folosindu-si armata si ruznacii ataca spitale, gradinite, cafenele ...

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0751
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3838
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4448
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8533
Gram de aur (XAU)Gram de aur468.8607

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb