Preţurile petrolului au scăzut vineri, după creşterile puternice provocate de invazia Rusiei în Ucraina

S.B.
Materii Prime / 26 februarie 2022

Preţurile petrolului au scăzut vineri, după creşterile puternice provocate de invazia Rusiei în Ucraina

Preţurile petrolului au scăzut vineri, după creşterile puternice de la începutul sesiunii provocate de îngrijorările legate de potenţialele întreruperi ale aprovizionării globale din cauza sancţiunilor impuse Rusiei, care este un exportator major de ţiţei, informează news.ro.

Contractul futures pentru ţiţeiul Brent cu livrare în aprilie a scăzut cu 2,29 dolari, sau cu 2,3%, până la 96,79 dolari pe baril, după ce a urcat în timpul şedinţei până la 101,99 dolari pe baril.

Contractul mai activ pentru luna mai a scăzut cu 1,72 dolari, sau cu 1,8%, până la 93,70 dolari pe baril.

Preţul ţiţeiului West Texas Intermediate (WTI), de referinţă pe piaţa americană, a scăzut cu 1,81 dolari, sau cu 2%, la 91,00 dolari pe baril, după ce a atins un maxim al sesiunii de 95,64 dolari.

Pentru această săptămână, preţul petrolului Brent a crescut cu aproximativ 3,5%, în timp ce preţul petrolului WTI a urcat în jur de 2,2%.

Joi, invazia Ucrainei de către Rusia a crescut preţurile petrolului la peste 100 de dolari pe baril pentru prima dată din 2014, iar cotaţia petrolului Brent a atins 105 de dolari, înainte de a reduce câştigurile până la încheierea tranzacţiilor.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Sima face bani la greu din miscarile astea. A zis pe FB. Cine vrea sa auda sa auda. :)

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0578
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3387
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3890
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8482
Gram de aur (XAU)Gram de aur466.1103

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
romexpo.ro
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb