Procurorul general Igor Krasnov, recomandat pentru funcţia de preşedinte al Curţii Supreme din Rusia

A.B.
Internaţional / 17 septembrie 2025

Sursa foto: Wikipedia

Sursa foto: Wikipedia

Comisia prezidenţială de la Kremlin l-a recomandat pe procurorul general Igor Krasnov pentru numirea în funcţia de preşedinte al Curţii Supreme, decizia fiind transmisă preşedintelui Vladimir Putin pentru nominalizare în Consiliul Federaţiei, potrivit Kremlin.ru.

Înainte de această etapă, candidatura lui Krasnov a fost aprobată în unanimitate de Comisia de Calificare a Judecătorilor. Oficialul, în vârstă de 49 de ani, activează în Parchet din 1997 şi conduce instituţia din 2020. El a fost singurul candidat pentru funcţia vacantă de preşedinte al Curţii Supreme, post rămas liber după decesul Irinei Podnosova în iulie.

Podnosova, care a deţinut funcţia din aprilie 2024, a murit la 71 de ani după o boală gravă. Anterior, instanţa supremă a fost condusă timp de peste trei decenii de Veaceslav Lebedev, până la moartea acestuia în 2023, la vârsta de 80 de ani.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0985
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8335
Gram de aur (XAU)Gram de aur601.0836

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb