Profiturile UBS au crescut cu aproape 50%

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 16 august 2006

Banca elveţiană UBS AG, cel mai mare administrator financiar din lume, şi-a majorat cu 47% profitul în trimestrul al doilea din 2006, datorită veniturilor din tranzacţii şi administrarea averilor celor bogaţi.

Câştigul net al băncii a atins 3,15 miliarde de franci elveţieni (2,54 miliarde de dolari) sau 1,51 franci/acţiune, comparativ cu 2,15 miliarde de franci ori 1,01 franci/titlu în trimestrul al doilea din 2005. Analiştii aşteptau 2,73 miliarde de franci.

Pe segmentul investment banking, profitul impozabil al UBS a sporit cu 56%, la 1,75 miliarde de franci, peste cele 1,44 miliarde anticipate de specialişti. Divizia de administrare a averilor şi-a majorat câştigul cu 33%, la 1,28 miliarde de franci. Analiştii au estimat profituri de 1,25 miliarde de franci. Veniturile din tranzacţii au urcat cu 54%, la 4,91 miliarde de franci.

UBS realizează achiziţii pe pieţele cu creşteri importante. În luna mai, UBS a decis să plătească 2,6 miliarde de dolari pentru banca braziliană de investiţii "Banco Pactual" SA, respectiv 386 milioane de dolari pentru societatea americană de brokeraj futures aparţinând băncii olandeze "ABN Amro Holding" NV.

În primele şase luni din 2006, acţiunile UBS au crescut cu 7,1%. Valoarea de piaţă a băncii este de 139 miliarde de franci.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2584
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5171
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6194
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1347
Gram de aur (XAU)Gram de aur669.0168

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb