Proteste în SUA după desfăşurarea Gărzii Naţionale în Los Angeles

I.S.
Internaţional / 10 iunie

Proteste în SUA după desfăşurarea Gărzii Naţionale în Los Angeles

Protestele împotriva raidurilor privind imigraţia şi a deportărilor în masă au izbucnit în oraşe din SUA după ce Garda Naţională a fost desfăşurată în Los Angeles, anunţă BBC. Preşedintele Donald Trump a autorizat desfăşurarea a încă 2.000 de soldaţi ai Gărzii Naţionale.

Protestele împotriva raidurilor privind imigraţia şi a deportărilor în masă au izbucnit în oraşe din SUA după ce Garda Naţională a fost desfăşurată în Los Angeles. Oamenii s-au adunat pentru marşuri în locuri din Tampa, Florida, Boston, Massachusetts şi Houston, Texas.

În Austin, o mulţime numeroasă de peste 100 de persoane a mărşăluit până la clădirea federală JJ Pickle, care este folosită ca unitate ICE. Aceştia au purtat pancarte, steaguri şi au scandat sloganuri de genul „fără ICE” în timpul unei confruntări cu poliţia.

Potrivit sursei, au existat unele rapoarte de vandalism atunci când mulţimea a ajuns la clădirea federală. Poliţia din Austin a declarat o adunare ilegală şi le-a spus protestatarilor că vor fi arestaţi sau vor fi supuşi unor „agenţi chimici” dacă nu pleacă.

Ulterior, poliţia a folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa mulţimea.

În Dallas, un grup estimat la 400 de persoane s-a adunat la Margaret Hunt Hill Bridge, fiind în mare parte o mulţime paşnică, potrivit Dallas Morning News.

În Los Angeles, Poliţia a continuat să conducă protestatarii în faţă, dar acum a reţinut rândul de presă din spatele demonstranţilor. În timp ce poliţiştii au trecut pe lângă diverse intersecţii, motocicletele au rămas în urmă, blocându-le accesul.

Într-o postare pe X, vicepreşedintele american JD Vance îşi dublează poziţia cu privire la desfăşurarea de trupe pentru a reprima protestele împotriva raidurilor împotriva imigranţilor din LA. „Această administraţie nu va fi intimidată de anarhie”, spune Vance. „Preşedintele Trump nu va da înapoi”.

Conform sursei, Donald Trump a autorizat desfăşurarea a încă 2.000 de soldaţi ai Gărzii Naţionale în cursul zilei de astăzi.

Mesajul său vine în contextul în care guvernatorul Californiei, Gavin Newsom, a dat în judecată administraţia Trump în legătură cu trupele.

Purtătorul de cuvânt principal al Pentagonului, Sean Parnell, a confirmat că încă 2 000 de membri ai Gărzii Naţionale au fost federalizaţi pentru a se îndrepta spre Los Angeles.

„La ordinul preşedintelui, Departamentul Apărării mobilizează încă 2 000 de membri ai Gărzii Naţionale din California care vor fi chemaţi în serviciul federal pentru a sprijini ICE (şi) pentru a permite ofiţerilor federali de aplicare a legii să îşi îndeplinească sarcinile în siguranţă”, a declarat Parnell.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0366
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4117
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3709
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9510
Gram de aur (XAU)Gram de aur472.0952

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb