RASDAQ Tranzacţie specială cu 60% din "Comixt" Roşiorii de Vede

Ştefania Ciocîrlan
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 11 noiembrie 2010

Tranzacţie specială cu 60% din "Comixt" Roşiorii de Vede

Aproximativ 60% din producătorul de articole de îmbrăcăminte "Comixt" Roşiorii de Vede a fost transferat, ieri, pe segmentul Ras­daq, printr-o tranzacţie specială în valoare de 1,72 milioane de lei. Preţul de schimb a fost de 0,19 lei/acţiune.

Compania are un capital social de 773.994 de lei, divizat în acţiuni cu valoarea nominală de 0,19 lei. Marin Nicolescu era raportat cu o deţinere de circa 60% din companie. Societatea a avut în primele nouă luni ale anului un profit net de circa 285.000 de lei, în scădere faţă de perioada similară a lui 2009, când a avut un profit de circa 370.000 de lei.

Aproximativ 0,57% din compania de închiriere a echipamentelor pentru construcţii "Macarale Turn" Bucureşti, (simbol MEHZ) a fost transferat, ieri, în două tranzacţii pe segmentul Ras­daq.

Cele 18.253 acţiuni MEHZ schimbate, ieri, la preţul de 5 lei/titlu, au generat un rulaj de 91.265 de lei.

Compania are un capital social de 948.003 de lei, divizat în acţiuni cu valoarea nominală de 0,3 lei. Potrivit ultimelor raportări, "Spander Invest Construct" SRL Bucureşti are o participaţie de 10,11% din companie.

Acţiunile "Prospecţiuni" Bucureşti (simbol PRSN) au înregistrat, ieri, o depreciere de 1,6%, la 0,246 lei/titlu, generând o lichiditate de circa 37.507 de lei.

În total, au fost schimbate 152.450 titluri PRSN, la preţuri cuprinse între 0,245 de lei şi 0,249 lei/acţiune.

"Prospecţiuni" are o capitalizare bursieră de 176,6 milioane de lei, potrivit preţului de 0,246 lei/acţiune înregistrat în şedinţa bursieră de ieri.

Omul de afaceri timişorean Ovidiu Tender controlează, prin intermediul companiei "Tender" SA, circa 60% din acţiunile PRSN. Societatea de investiţii financiare "Muntenia" are o participaţie de 11,86% din companie, iar fondul de investiţii MEI este raportat cu o deţinere de 6,15%.

Tranzacţiile perfectate, ieri, pe segmentul Rasdaq au totalizat 2,11 milioane de lei. Indicele compozit al pieţei a înregistrat o depreciere uşoară, de 0,62%, la 1.699,56 puncte.

Indicele Raq-I, care reflectă oscilaţia acţiunilor de la categoria întâi, s-a apreciat cu 0,35%, urcând la 2.004,14 puncte, în timp ce Raq-II, care indică preţul acţiunilor de la categoria a doua, a pierdut 1,31%, coborând la 3.037,15 puncte.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0603
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2917
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4141
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8612
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.6576

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb