Reuters: Zelenski şi şeful armatei ucrainene afirmă că ofensivele Rusiei din 2025 au eşuat

T.B.
Internaţional / 27 septembrie, 09:39

Reuters: Zelenski şi şeful armatei ucrainene afirmă că ofensivele Rusiei din 2025 au eşuat

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi comandantul său militar suprem au afirmat vineri că ofensivele ruse nu şi-au atins obiectivele în acest an şi că Moscova suferă pierderi grele pe câmpul de luptă, relatează Reuters.

În discursul său video către naţiune de vineri seara, preşedintele Zelenski a declarat că forţele ucrainene au provocat pierderi grele trupelor ruse într-o contraofensivă lângă Dobropillia, în regiunea Doneţk din estul ţării, conform sursei.

La rândul său, comandantul suprem Oleksandr Sîrski a declarat reporterilor că „ofensiva rusă din primăvară şi vară a fost efectiv întreruptă”.

Rusia a înregistrat mici câştiguri teritoriale în mai multe părţi ale liniei frontului, după ce desfăşurarea pe scară largă a dronelor de recunoaştere şi de atac a împiedicat progresul rapid de tipul celui observat în 2022.

Ucraina afirmă că micile avansări teritoriale ruse au un cost uman ridicat. Ambele părţi implicate în război discută rar despre victime, dar unele estimări ale serviciilor de informaţii occidentale situează numărul morţilor şi răniţilor în Ucraina la peste un milion.

Zelenski, vorbind după ce a ascultat rapoarte din partea comandanţilor, a spus că în zona Dobropillia, lângă centrul logistic Pokrovsk, „ruşii au vrut să realizeze una dintre avansările lor semnificative de-a lungul frontului, dar forţele ucrainene îi neutralizează”.

Zelenski a contestat declaraţia lui Putin când acesta le-a spus unor lideri că forţele sale îşi ating obiectivele pe câmpul de luptă. „De ceva timp, ei sunt obligaţi, an după an, să inventeze noi motive pentru care termenele pe care le-au anunţat sunt tot amânate”, a spus el.

MICI ASALTURI ALE INFANTERIEI RUSE

În declaraţiile sale, Sîrski a spus că linia frontului activă are acum o lungime de 1.250 km şi că aproximativ 712.000 de soldaţi ruşi sunt implicaţi în luptele din Ucraina.

Sîrski a mai spus că planurile Rusiei de a crea o „zonă tampon” în regiunile Sumî şi Harkov din nord şi nord-est, de a cuceri Pokrovsk şi de a captura întreaga regiune Doneţk au eşuat.

Capturarea întregii regiuni Doneţk este un obiectiv cheie al războiului pentru Rusia, care controlează în prezent peste 70% din regiune.

Sîrski a declarat că, de la începutul verii, ruşii au atacat cu o tactică pe care el a numit-o „o mie de tăieturi” - un număr mare de mici atacuri ale infanteriei. „Aceasta constă în utilizarea simultană a unui număr mare de mici grupuri de atac - 4-6 militari care avansează folosind terenul, râpele şi zonele împădurite, cu scopul principal de a pătrunde cât mai adânc posibil în teritoriul nostru”, a explicat comandantul ucrainean.

Referindu-se la o breşă rusă realizată în august lângă Dobropillia, Sîrski a spus că Ucraina a izolat forţele ruse de-a lungul râului Kazeni Toreţ în ceea ce el a numit o „capcană”.

SCHIMBARE BRUSCĂ ÎN RETORICA LUI TRUMP

Comandantul a adăugat că, în ultimele două luni, Ucraina a lovit 85 de instalaţii militare sau militar-industriale pe teritoriul rus, inclusiv baze aeriene, depozite şi fabrici.

Săptămâna aceasta, preşedintele SUA, Donald Trump, şi-a schimbat brusc opinia despre război, trecând de la una în care spunea că Kievul nu are nicio carte de jucat la una în care Ucraina ar putea recâştiga tot teritoriul pierdut până acum - aproximativ 20% din teritoriul său total.

Cu toate acestea, el nu a oferit Ucrainei o asistenţă nouă substanţială pentru a atinge aceste obiective şi a transferat responsabilitatea asupra aliaţilor europeni.

Rusia afirmă că avansează în Ucraina şi că Kievul ar fi bine să negocieze pacea cât mai curând posibil. Ucraina a respins condiţiile Rusiei pentru negocieri, afirmând că acestea ar echivala cu o capitulare.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3460
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4363
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8068
Gram de aur (XAU)Gram de aur524.0023

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
immromania.eu
investenergy.ro
world-nuclear-exhibition.com
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb