"Rusal" a cumpărat peste 56% din "EurAllumina"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 21 august 2006

Cel mai mare producător de aluminiu din Rusia, compania "Rusal", a încheiat un acord cu societatea multinaţională "Rio Tinto" în vederea achiziţiei a 56,159% din rafinăria italiană de profil "EurAllumina". Restul de 43,8% este deţinut de compania elveţiană "Glencore" AG, furnizor internaţional de materii prime pentru consumatori industriali.

"Eurallumina" produce alumină şi hidraţi din 1973. Rafinăria consumă anual 2,2 milioane tone metrice de bauxită pe care o achiziţionează de la mina Weipa din Australia. Capacitatea de procesare a acestei unităţi este de peste un milion de tone.

Fondată în martie 2000, după fuziunea marilor producători de aluminiu din fosta Uniune Sovietică, compania "Rusal" exportă aluminiu către 50 de state şi operează în nouă regiuni din Rusia, respectiv în 13 ţări. "Rusal" realizează 75% din producţia de aluminiu a Rusiei şi 10% din cantitatea fabricată la nivel mondial.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2222
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4371
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6989
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0355
Gram de aur (XAU)Gram de aur664.7713

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Citeste suplimentul
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb