Scad vânzările "Danone"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 26 octombrie 2009

"Groupe Danone" SA, cel mai mare producător mondial de iaurt, şi-a redus vânzările în trimestrul al treilea, din cauza înstrăinării diviziei "Frucor" şi a aprecierii euro faţă de alte valute.

În perioada iulie-septembrie, vânzările companiei franceze au scăzut cu 1,7%, la 3,78 miliarde de euro (5,7 miliarde de dolari).

Vânzarea diviziei de sucuri "Frucor", la finele anului trecut, a redus vânzările "Danone" cu 1,3%, în timp ce deprecierea monedelor precum lira sterlină, zlotul, rubla, peso-ul mexican, în raport cu euro, a generat o reducere cu 4,5%. Vânzările diviziei de lactate - cea mai importantă sursă de venituri pentru companie, au sporit cu 7% - după volum, faţă de 2,7%, cât a fost creşterea în trimestrul al doilea. În ce priveşte cifra vânzărilor acesteia, asis-tăm la o scădere de 2,4%, la 2,15 miliarde de euro.

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2534
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5014
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6099
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1425
Gram de aur (XAU)Gram de aur671.7469

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb