"Solvay" cumpără "Cytec" pe 5,5 miliarde dolari

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 30 iulie 2015

Producătorul belgian de chimicale "Solvay" SA preia rivalul american "Cytec Industries" Inc. în schimbul sumei de 5,5 miliarde de dolari, ca să-şi extindă oferta.

"Solvay" va plăti 75,25 dolari pentru o acţiune "Cytec", faţă de 58,39 dolari, cât a fost cotaţia marţi, la Bursa din New York.

Grupul belgian, care aşteaptă să înregistreze economii anuale de 100 de milioane de euro în următorii trei ani, va finanţa tranzacţia de preluare a "Cytec" prin emiterea de acţiuni şi alte instrumente financiare.

"Cytec", societate prezentă în special în America de Nord, are 4.600 de angajaţi şi vânzări anuale de două miliarde de dolari. Compania produce materiale adezive şi de sinteză pentru industria aerospaţială şi auto, precum şi materiale chimice folosite în industria minieră.

În trimestrul al doilea din 2015, "Solvay" a înregistrat o creştere a profitului de 8,1%, la 500 de milioane de euro. Analiştii aşteptau 499 de milioane de euro.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0921
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3799
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4851
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8746
Gram de aur (XAU)Gram de aur656.9613

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
raobooks.com
tophotelawards.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb