Preşedintele FIFA: O pierdere imensă pentru fotbal

FIFA şi UEFA au postat, joi seară, pe site-urile oficiale, mesaje prin care îşi exprimă regretul după decesul reginei Elizabeth a II-a a Marii Britanii. Forurile prezintă şi mesajele preşedinţilor lor, Gianni Infantino şi Aleksander Ceferin.

Evenimentele BURSA
Protecţia Consumatorilor
Alcaraz a ajuns în semifinale la US Open

O.D.Sport / 8 septembrie

Carlos Alcaraz (Spania, locul 4 ATP şi cap de serie 3) l-a învins, joi dimineaţă, pe Jannik Sinner (Italia, locul 13 ATP şi cap de serie 11), scor 6-3, 6-7 (7/9), 6-7 (0-7), 7-5, 6-3, şi s-a calificat în semifinale la US Open.

Flamengo s-a calificat în finala Copei Libertadores

Formaţia Flamengo a trecut de echipa argentiniană Velez Sarsfield şi s-a calificat în finala Copei Libertadores. Miercuri seară, pe Maracana, Flamengo s-a impus, scor 2-1, în manşa secundă a semifinalelor, după ce în tur câştigase, scor 4-0.

VAR, un lot de arbitri a intrat la perfecţionare

O.D.Sport / 7 septembrie

Un grup format din oficiali de joc selectaţi de CCA din lotul arbitrilor de Liga 2 şi din asistenţi de Liga 1 care încă nu au obţinut certificarea s-a familiarizat cu sistemul VAR alături de instructori şi de operatorii video şi a început etapa...

Liga Campionilor, primele rezultate din grupe

Echipele Manchester City, Real Madrid şi Şahtior Doneţk au câştigat în deplasare, în timp ce PSG a învins pe Juventus Torino prin dubla lui Mbappe, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor.

Popovici: mândru să pot reprezenta România

O.D.Sport / 6 septembrie

Înotătorul David Popovici a scris, luni, pe Facebook, un mesaj adresat fanilor care i-au susţinut pe sportivii români la Campionatul Mondial de nataţie juniori de la Lima. El a spus că este mândru că poate reprezenta România.

Ministrul Sportului: performanţele nu sunt întâmplări

O.D.Sport / 5 septembrie

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a afirmat, luni, că performanţele sportivilor români la Campionatul Mondial de nataţie juniori de la Lima nu sunt întâmplătoare, ci sunt rezultatul unei construcţii solide şi a muncii unei echipe incredibile.

Promovare turistică prin sport

O.D.Ziarul BURSA #Sport / 5 septembrie

Sportul şi turismul fac casă bună. Autorităţile autohtone au început să înţeleagă acest lucru şi rezultatele sunt deja vizibile. Campionatul naţional de downhill va reveni după 17 ani la Poiana Braşov, în cadrul evenimentului Up To Postăvaru,...

Nataţie: Argint pentru ştafeta combinată de 4X100 m liber

O.D.Sport / 2 septembrie

Ştafeta combinată de 4x100 m liber a României, cu David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu în componenţă, a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, la Lima.