"STK Emergent" a cumpărat 9,92% din capitalul "Ecopack Ghimbav"

N.I.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 4 iunie 2007

Fondul închis de investiţii "STK Emergent", administrat de STK Financial Societate de Adminis­trare a Investiţiilor SA, a anunţat, vineri că deţine 9,92% din capitalul companiei Ecopack Ghimbav, potrivit unui raport publicat la Rasdaq.

În şedinţa din 30 mai 2007, Societatea de Investiţii Financiare Banat-Crişana (SIF1) şi-a lichidat deţinerea de 12,32% din acţiunile companiei "Ecopack Ghimbav", în urma unei tranzacţii încheiate miercuri la Rasdaq, pentru care a primit 6,4 milioane lei.

Tranzacţiile au fost încheiate la un preţ mediu de 80 lei pe acţiune, cu 12,04% mai mare decât ultima cotaţie a titlurilor companiei. Aces­te schimburi au crescut capitalizarea companiei la 51,94 milioane lei.

SIF Banat-Crişana va dobândi 15.395 acţiuni subscrise în cadrul majorării de capital aflată în desfăşurare, care însă nu au fost încă înregis­trate, precizează comunicatul. Acţionarii Ecopack Ghimbav au aprobat în luna martie majorarea capitalului social cu 4,04 milioane lei (1,2 milioane euro).

Producătorul de ambalaje Ecopack Ghimbav, listat pe Rasdaq, a afişat pe primul trimestru din 2007 un profit net de 1,75 milioane lei, de 1,8 ori mai mare faţă de perioada similară din 2006, pe fondul creşterii afacerilor cu 32%, a informat, luni, compania. În perioada ianuarie-martie de anul trecut, compania a înregis­trat un profit net de 982.362 lei, pe fondul unor afaceri de 11,64 milioane lei.

"Ecopack Ghimbav" Braşov are un capital social în valoare de 1,63 milioane lei , împărţit în 649.280 de acţiuni, cu o valoare nominală de 2,50 lei. Acţionarul majoritar al societăţii este compania elveţiană "Kameran Financial AG", ce deţine 82,66% din capitalul societăţii, iar SIF Banat-Crişana deţine 13,03%, potrivit datelor publicate la Rasdaq. Titlurile "Ecopack Ghimbav" se tranzacţionează la categoria de bază a pieţei Rasdaq, sub simbolul AMCP.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2592
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5281
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7371
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0899
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.5312

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb