Statele Unite anunţă că au deblocat 30 de milioane de dolari în vederea finanţării Fundaţiei Umanitare din Gaza (GHF), ale cărei operaţiuni de distribuire de ajutor sunt marcate de haos şi omoruri, potrivit news.ro.
”Am aprobat o finanţare în valoare de 30 de milioane de dolari pentru Fundaţia Umanitară din Gaza şi cerem celorlalte ţări să susţină GHF şi activitatea sa esenţială”, a declarat joi presei un adjunct al purtărorului de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Pigott.
El nu a fost în măsură să spună cât din acest ajutor a fost efectiv plătit.
Israelul a impus la 2 martie o blocadă - umanitară - Fâşiei Gaza, care a antrenat penurii foarte grave de hrană, medicamente şi alte bunuri de primă necesitate.
Această blocadă a fost relaxată doar în parte la sfârşitul lui mai, când această fundaţie a început să-şi desfăşoare operaţiunile.
Aproximativ 46 de miliaone de mese au fost distribuite, a anunţat Tommy Pigott.
ONU şi organizaţii nonguvernamentale (ONG) au criticat dur GHF şi refuză să coopereze cu GHF, din cauza unor îngrijorări cu privire la felul cum procedează şi neutralitatea acesteia, acuzând-o că susţine opersţiuni israeliene.
Fundaţia neagă orice incident în interiorul bazelor sale.
GHF, susţinută de Statele Unite şi Israel şi a cărei încadrare rămâne ”nebuloasă”, a recurs la subcontractori înarmaţi care să asigure securitatea centrelor sale de distribuire de ajutor în Fâşia Gaza.
Ministerul Sănătăţii din Fâşia Gaza acuză că, de la sfârşitul lui mai, aproape 550 de persoane au fost ucise în apropierea acstor centre de ajutor, în timp ce încearvă să obşină hrană.
AFP scrie că nu este în măsură să verifice în mod independent bilanţurile prezentate de organizaţii care operează în enclavă, din cauza restricţiilor de către Israel presei în Fâşia Gaza.
Cele 46 de milioane de mese pe care GHF susţine că le-a distribuit până în prezent sunt ”absolut incredibile” şi ”merită să fie aplaudate”, a răspuns purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat când a fost întrebat despre criticile formulate împotriva operaţiunii.
”Încă din prima zi, noi am spus că suntem deschişi unor soluţii creative care să permită furnizarea de ajutor locuitorilor (Fâşiei) Gaza şi care să protejeze Israelul”, a declarat Tommy Pigott.
Susţinerea financiată a GHF are loc în cadrul ”căutării păcii în regiune” a preşedintelui american Donald Trump şi secretarului de Stat Marco Rubio, a declarat el.
Miercuri, preşedintele american Donald Trump anunţa la un summit NATO la Haga că s-au realizat ”progrese mari” în vederea unui armistiţiu în Fâşia Gaza.
După peste 20 de luni de Război în Fâşia Gaza, declanţat după un atac al mişcării islamiste palestiniene Hamas în sudul israelului la 7 octombrie 2023, populaţia enclavei palestiniene se află pe marginea prăpastiei foametei, alertează ONU.
Opinia Cititorului