SUA: Fed menţine dobânda de referinţă

T.B.
Internaţional / 19 iunie, 07:32

SUA: Fed menţine dobânda de referinţă

Rezerva Federală a SUA (Fed) a menţinut miercuri, fără surprize, nivelul dobânzii neschimbat pentru a patra oară consecutiv, un statu-quo prelungit care creşte frustrarea preşedintelui Donald Trump faţă de aceasta, notează AFP.

Într-o decizie larg aşteptată de pieţe, Fed a menţinut dobânda într-un interval cuprins între 4,25% şi 4,50%.

Această dobândă, care ghidează costurile de împrumut pentru companii şi persoane fizice, nu s-a modificat de la reuniunea din decembrie a băncii centrale americane, înainte de revenirea la Casa Albă a lui Trump care este iritat de faptul că nivelul dobânzii nu scade.

Cu câteva ore înainte de anunţul deciziei Fed, preşedintele american a repetat că, în opinia sa, nu există "inflaţie" în Statele Unite şi că, prin urmare, "ar dori să vadă dobânda scăzând".

De asemenea, el a spus că preşedintele Fed, Jerome Powell, este o "persoană stupidă" şi "politizată".

Trump este cel care, în 2018, l-a nominalizat pe Powell pentru a conduce instituţia. Mandatul acestuia se încheie în mai puţin de un an.

"Poate ar trebui să merg la Fed. Am voie să mă desemnez singur?", a lansat Trump miercuri, estimând că nivelul actual al dobânzii "costă ţara o avere" prin creşterea poverii rambursării datoriei.

Cu toate acestea, în conferinţa sa de presă, Jerome Powell a lăsat clar să se înţeleagă că Fed nu se va abate rapid de la poziţia atentistă.

Întrebat despre impactul taxelor vamale introduse de executivul american, Powell a asigurat că Fed va lua "decizii mai informate şi mai bune dacă mai aşteptăm câteva luni sau cât timp este nevoie pentru a ne face o idee reală despre cum se va transmite asta inflaţiei".

Wall Street, anterior în creştere, a scăzut brusc în urma acestor comentarii: -0,11% pentru Dow Jones, +0,09% pentru Nasdaq şi -0,05% pentru indicele S&P 500, în jurul orei 19:10 GMT.

"Taxele vamale vor creşte probabil preţurile şi vor afecta activitatea economică", a mai spus Powell, menţionând în acelaşi timp că aceste taxe au nevoie, în general, "de puţin timp" înainte de a se repercuta la nivelul consumatorilor.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0325
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3749
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3500
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8898
Gram de aur (XAU)Gram de aur475.3109

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb