The Associated Press: Premierul australian descrie violenţa domestică drept o "criză naţională"

A.F.
Internaţional / 1 mai 2024

The Associated Press: Premierul australian descrie violenţa domestică drept o "criză naţională"

Premierul australian Anthony Albanese a descris violenţa domestică drept o "criză naţională", după ce mii de persoane au protestat în toată ţara faţă de violenţa împotriva femeilor, transmite The Associated Press.

Mii de persoane au protestat în oraşe din Australia pentru a atrage atenţia asupra morţii a 27 de femei, doar de la începutul acestui an, din cauza a presupuse acte de violenţă bazată pe gen, la o populaţie de 27 de milioane de locuitori.

Albanese a declarat că mitingurile au fost un apel la acţiune pentru toate nivelurile guvernului australian pentru a face mai mult pentru a preveni violenţa bazată pe gen.

"În mod clar, trebuie să facem mai mult. Nu este suficient să avem doar empatie", a declarat Albanese la televiziunea Nine Network.

"Faptul că... o femeie moare în medie la fiecare patru zile din cauza partenerului este pur şi simplu o criză naţională", a adăugat el.

În weekend, au avut loc 17 mitinguri în toată Australia, iar în oraşul Melbourne au manifestat aproximativ 15.000 de persoane.

Albanese a declarat că va găzdui miercuri o întâlnire cu liderii statelor şi teritoriilor australiene pentru a discuta un răspuns coordonat.

Albanese, ministrul său pentru femei, Katy Gallagher, şi ministrul serviciilor sociale, Amanda Rishworth, au primit un răspuns ostil atunci când au participat la un miting duminică în capitala Canberra.

Protestatarii au strigat la liderii guvernului "vrem acţiune" şi "faceţi-vă treaba".

Albanese a declarat că trebuie să se pună mai mult accent pe agresori şi pe prevenirea violenţei.

"Trebuie să schimbăm cultura, trebuie să schimbăm atitudinile - trebuie să schimbăm sistemul juridic", a spus el la miting.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5223
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7265
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0777
Gram de aur (XAU)Gram de aur650.3914

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb