Trump avertizează că avioanele venezuelene vor fi doborâte dacă pun în pericol navele americane

A.B.
Internaţional / 6 septembrie, 16:11

Trump avertizează că avioanele venezuelene vor fi doborâte dacă pun în pericol navele americane

Preşedintele american Donald Trump a avertizat, vineri, că avioanele militare ale Venezuelei vor fi doborâte în cazul în care vor survola navele de război americane şi „vor pune într-o poziţie periculoasă” forţele SUA, relatează BBC News, care afirmă cele ce urmează.

Declaraţia vine după ce, pentru a doua oară în două zile, avioane venezuelene au zburat în apropierea unui vas militar american din largul Americii de Sud, potrivit oficialilor citaţi de CBS News. Contextul este marcat de atacul aerian efectuat pe 2 septembrie de către SUA asupra unei ambarcaţiuni despre care Washingtonul susţine că transporta droguri şi era operată de cartelul venezuelean Tren de Aragua. În urma loviturii, 11 persoane au fost ucise.

Preşedintele Nicolas Maduro a respins acuzaţiile americane, afirmând că diferenţele dintre cele două ţări „nu justifică un conflict militar”. „Venezuela a fost mereu dispusă la dialog, dar cerem respect”, a spus liderul venezuelean.

Întrebat în Biroul Oval ce s-ar întâmpla dacă incidentele aeriene se repetă, Trump a avertizat că Venezuela „va avea probleme” şi i-a transmis unui general prezent lângă el că „poate face orice consideră necesar” în caz de escaladare.

De la revenirea sa la Casa Albă în ianuarie, Trump a intensificat operaţiunile antidrog în America Latină, inclusiv prin trimiterea a 10 avioane de luptă F-35 în Puerto Rico şi suplimentarea forţelor navale şi a puşcaşilor marini în Caraibe. Liderul american a acuzat din nou regimul Maduro că permite „drogurilor să inunde SUA” şi că găzduieşte membri ai reţelei Tren de Aragua, desemnată organizaţie teroristă de către Washington, conform sursei citate.

Maduro, reales în ianuarie pentru un al treilea mandat în urma unor alegeri contestate, respinge acuzaţiile şi denunţă ceea ce numeşte „o încercare de schimbare de regim prin ameninţare militară”.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0787
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3463
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4106
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8571
Gram de aur (XAU)Gram de aur496.3229

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb