Ucraina şi Rusia au anunţat că au efectuat un nou schimb de prizonieri de război, după cel de joi, în cadrul acordului convenit pe 2 iunie la Istanbul, transmite Reuters.
În singurul rezultat tangibil al negocierilor de la Istanbul, Kievul şi Moscova au convenit să elibereze toţi prizonierii de război răniţi sau mai tineri de 25 de ani, precum şi să predea luptătorii ucişi.
'Un grup de militari ruşi a revenit din teritoriul controlat de regimul de la Kiev', a indicat vineri Ministerul rus al Apărării într-un comunicat, precizând că aceştia se află deocamdată în Belarus.
'La schimb a fost predat un grup de prizonieri de război ucraineni', a adăugat ministerul rus.
Potrivit sursei, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat schimbul, salutând faptul că soldaţii ucraineni sunt 'în sfârşit acasă'.
'Cei mai mulţi soldaţi care revin azi din captivitatea rusă au petrecut acolo peste doi ani', a precizat el pe Telegram.
La fel ca la precedentele schimburi din ultimele două săptămâni, niciuna din părţi nu a precizat cifra exactă a militarilor eliberaţi.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 20.06.2025, 17:00)
Prizonieri ucrainieni nu exista ca n avea cine sa i faca ca toti sodatii rusi pe front sant morti vreo 1 miliard doborati de antiaeriana perfecta iar restul de inca 1 miliard au disparut in neant datorita razboiului electronic perfect,
daca mai supravietuisera cativa au murit de foame in falimentul Rusiei
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 20.06.2025, 17:02)
Care este raportul? Tot ca la morti? 27 de rusi contra 6000 de ucraineni? Victoria este aproape! Slava Ucraina!
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 20.06.2025, 17:42)
NUMARA LAZILE ALBE VANDUTE